Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Igor Vuković: Mi umesto ja - | K-013 Portal
igor vukovic, autorski tekst, pancevo

Igor Vuković: Mi umesto jaAktuelna društvena situacija u kojoj se nalazI naš grad i država jasno ukazuje da je problem u sistemu. Njega formiraju pojedinci, te je za promenu sistema potrebna promena modela ponašanja i odnosa prema javnom dobru svih pojedinaca koji nose jedno društvo.

Svedoci smo sveprisutnog idolpoklonstva. Od predsednika države do gazde seoskog kluba u Barandi. Iz straha, nedostatka zainteresovanosti, odnosno nedovoljnog stepena prosvećenosti, ljudi se pokoravaju trenutnom sistemu. Nova normalnost je oduševljavanje pojedinačnim odlukama ljudi na funkcijama. "Preko veze" je krilatica koja se češće čuje nego "dobar dan". Razgovor o izgradnji i poštovanju ustanova, stvaranju jednakih pravila za sve pripisuje se stavovima naivnih ljudi. Sve dok se navedena paradigma ne promeni, neće biti ni napretka našeg društva u celini. Uostalom, svemoćno "ja" traje već decenijama, poboljšanja nema. Naravno, nije to jedini uzrok, ali korelacija je jasna.

Isti slučaj vlada i politikom. Preliva se iz "institucija" na političke stranke i obrnuto. Demokratski dijalozi zaboravljena su kategorija. U strankama dolazi do suprotstavljanja jedino ukoliko su ugroženi nečiji lični interesi. Opet bi ispao naivan svako ko bi se pobunio protiv nekog delovanja njegove organizacije sa kojim nije saglasan, a da pri tom, nisu ugroženi njegovi sebični interesi. Ovaj proces, po mom slobodnom mišljenju, doživljava svoj vrhunac.

U Pančevu se stvara neophodna klima oko jedne veće grupe ljudi. Ljudi, koji su spremni da založe svoj integritet u stvaranje nove snage koja će se voditi upravo težnjom ka institucionalnim razvojem našeg grada. Nijedan pojedinac ne sme da bude iznad bilo koje institucije. Vera u takvo Pančevo svoju snagu crpi u ličnom primeru svakog od tih pojedinaca koji sačinjavaju grupu. Iskreno verujemo. Organizacija koja želi da donese promene, prvo se dokazuje ličnim primerom. Svojim načinom organizovanja. Podsticanje na slobodnu misao, poštovanje svačijeg stava, sposobnost da se ostane u manjini, te demokratsko donošenje odluka, put su ka uspehu. Uspehu, ne samo u razvoju jedne organizacije, nego kasnije i razvoju čitavog Pančeva. Kako dižemo organizaciju, sutra ćemo podizati grad. Ne ja, već MI! 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici ,Youtube nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.