Šerika Džekson i Noa Lajls osvojili zlatne medalje u trkama na 200 metara na SP

atletika, judzin

Atletičarka sa Jamajke Šerika Džekson osvojila je rano jutros zlatnu medalju u trci na 200 metara na Svetskom prvenstvu u Judžinu, u Oregonu.

Džekson je pobedila rezultatom 21,45 sekundi, što je novi rekord svetskih šampionata i drugo najbrže vreme u istoriji. Svetski rekord i dalje drži Amerikanka Florens Grifit-Džojner sa 21,34, sekunde, koliko je istrčala na Olimpijskim igrama u Seulu 1988. godine.

Džekson je tako osvojila drugu medalju u Judžinu, posle srebra u trci na 100 metara.

Jamajčanka Šeli-En Frejzer-Prajs osvojila je srebro rezultatom 21,81 sekundu. To je njena druga medalja u Judžinu, nakon što je osvojila zlato u trci na 100 metara.

Britanka Dina Ašer-Smit, koja je branila titulu, osvojila je bronzu na 200 metara rezultatom 22,02 sekunde.

U muškoj konkurenciji na 200 metara dominirali su sprinteri iz SAD, a titulu je odbranio Noa Lajls rezultatom 19,31 sekundu, što je trenutno najbolje vreme na svetu i novi rekord SAD. On je oborio rekord Majkla Džonsona od 19,32 sa Olimpijskih igara u Atlanti 1996. godine. Džonson je ostvario taj rezultat 368 dana pre nego što se Lajls rodio.

Lajls je jutros zabeležio i treći najbolji rezultat u istoriji na 200 metara, iza Jamajčanina Juseina Bolta – 19,19 sekundi iz 2009. godine i Johana Blejka, koji je 19,26 sekundi istrčao dve godine kasnije.

Srebrnu medalju osvojio je Kenet Bednarek sa 19,77 sekundi, a bronzu Erijon Najton sa 19,80 sekundi.