Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Mali podsetnik: Od 1. januara novi uslovi za penzionisanje - | K-013 Portal

Mali podsetnik: Od 1. januara novi uslovi za penzionisanje

uslovi za penzionisanje, uslovi za penzionisanje srbija

Od 2022. važe nova pravila za penzionisanje žena, što znači da svaki zahtev koji podnesu posle 31. decembra ove godine podleže novim, rigoroznijim uslovima.

S druge strane, uslovi za odlazak u redovnu penziju za muškarace ostaju isti, ali to nije slučaj i kada govorimo o prevremenom penzionisanju.

Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju izmenjen je 2014. godine. Od tada se za žene svake godine menjaju uslovi za penziju i to po pravilu da se starosna granica pomera u rasponu od dva do šest meseci godišnje. I tako sve do 2032. godine kada će žene moći da idu u penziju sa 65 godina starosti, godinu dana i
deset meseci duže nego danas.

Naredne kalendarske godine, žene tako u starosnu penziju mogu sa 63 godine i četiri meseca života, umesto 63 godine i dva meseca, koliko je bilo potrebno da imaju za penzionisanje u 2021. godini. Potreban broj godina radnog staža ostaje isti i iznosi minimum 15 godina.

S druge strane, muškarci u starosnu penziju u narednoj godini idu po starom - sa 65 godina života i 15 godina staža upisanog u radnu knjižicu.

Teže i do prevremene penzije

Granica i uslovi za odlazak u prevremenu penziju pomera se od naredne godine i za žene i za muškarce. Muškarci su ove godine u prevremenu penziju išli sa 40 godina staža i najmanje 59 godina. Sledeće godine idu sa 40 godina staža i najmanje 59 godina i šest meseci života.

Što se tiče prevremene penzije za žene, uslov za njih ove godine je bio 58 godina i četiri meseca života. Uslov je i da imaju minimum 39 godina i četiri meseca staža.

Za narednu je to 39 godina i osam meseci staža i najmanje 59 godina života. Ono što je jednako za oba pola jeste pravilo po kome i muškarci i žene mogu redovno da se penzionišu sa 45 godina staža, bez obzira na starost. Uslov je, naravno, da su im poslodavci sve vreme tokom 45 godina redovno uplaćivali doprinose.

Govoreći o prevremenoj penziji ono što je važno znati jeste da ona košta, odnosno da vam umanjuje primanja. Praktično, penzija će vam biti manja za 0,34 odsto za svaki mesec prevremenog penzionisanja, a najviše za 20,5 odsto od ukupne penzije.

To znači da ako bi vam starosna penzija, sa punim radnim stažom, bila 30.000 dinara, a odlučite da se prevremeno penzionišete tri godine ranije, onda bi vam
mesečni ček bio manji za oko 3.700 dinara, odnosno iznosio bi 26.300 dinara.

Izmene penzionih sistema su prethodnih godina donosile i mnoge zemlje u regionu, ali i u svetu.

Novi zakone imaju i Crna Gora, Hrvatska i Poljska. U narednih deset godina njihovi najstariji građani će moći u penziju sa navršenih 67 godina. Promene su najavljivale i Velika Britanija i Finska kojima je cilj da povećaju granicu na 68 godina.



Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici ,Youtube nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.