Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Poverenica Janković: Država treba da nađe način da pomogne porodici koja je dobila četvorke - | K-013 Portal

Poverenica Janković: Država treba da nađe način da pomogne porodici koja je dobila četvorke

poverenica, brankica jankovic

Marija i Đorđe Gaćeša su postali prvi roditelji prirodno začetih četvorki u Srbiji, a imaju i stariju ćerku.

Kažu da su se našli u vrlo srećnoj, a istovremeno komplikovanoj situaciji. Samo za pelene im je mesečno potrebno 90.000 dinara. 
 
 
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković ističe za RTS da nemaju pritužbi da je neko u državnim organima nejednako tretirao porodicu Gaćeša, ali da to pitanje treba rasvetliti. Ističe da bi državni organi sada morali da nađu rešenje da se izađe iz okvira, ne da se krši zakon, ali da se pomogne roditeljima pet devojčica.
 
Janković ističe da je ohrabrujući znak i sreća za sve nas kada vidimo četiri devojčice i petu, malo veću, kako traži svoje mesto oko prezauzete mame.
 
"To je sjajna poruka i žao mi je što je ona u javnosti dobila jednu negativnu konotaciju da državni organi nisu ništa uradili i da nisu spremni", rekla je ona.
 
Misli da to pitanje treba rasvetliti da li nešto nije bilo u redu i da li je neko nešto propustio ili nije izašao u susret i dodelio sva prava i na drugačiji način tretirao to što u kući odjednom imate četiri bebe.
 
"Mi nemamo pritužbe da je neko to nejednako tretirao. Meni se čini iz izjava nadležnih u Beogradu da je zapravo roditeljima dato sve što je u tom trenutku moguće dobiti u smislu zakona. Mislim
na roditeljski dodatak i sve ono što pripada u trenutku kada dobijete dete", navodi poverenica.
 
Troškovi od 90.000 dinara samo za pelene su ozbiljni i tu, kaže, nema dileme da je to pakovanje pelena dnevno kada parovi odjednom dobiju četiri bebe.
 
Dodaje i da bi bilo dobro da mama dobije neku vrstu pomoći, bebi servisa, jer su se roditelji, kako su i sami rekli, našli sami u vrlo srećnoj, a istovremeno komplikovanoj situaciji.
 
"Sigurno je da bi državni organi sada morali da nađu rešenje da se izađe iz okvira, ne da se krši zakon, ovo je jedinstvena situacija. Sigurno je da do sada nije bilo potrebe da se napravi poseban zakon, ali sada imate specifičnu situaciju. Nemate puno trojki, četvorki, porodica sa tako puno dece, a posebno kao u ovom slučaju da istovremeno imate četiri devojčice i petu od dve godine", istakla je Stanković.
 
Pored obaveze države da pomogne, za poverenicu je snažan utisak da je slučaj porodice Gaćeša završio u medijima, pa su se mnogi ljudi odazvali da pomognu.
 
"Solidarnost je zapravo temelj na kojem počiva društvo, ne stvara sve zakon", ukazala je ona.
 
Smatra da ima mesta i za unapređenje zakona kada se radi o populacionoj politici. Naglašava da će do kraja oktobra žene koje su napunile 45 godina između 25. maja i 27. avgusta još jednom moći da probaju da postanu mame u jednoj od sedam državnih i 13 privatnih klinika.
 
Stanković ističe i da su uputili dve inicijate, za ocenu ustavnosti odredaba za finansijsku podršku porodicama s decom i drugu resornom Ministarstvu da se u potpunosti izjednači položaj žena preduzetnica u pogledu prava na trudničko, porodiljsko i odsustvo za negu deteta.
 
Podsetimo da je zamenica gradonačelnika Beograda Vesna Vidović navela da su iscrpljene zakonske mogućnosti da Grad pomogne porodici Gaćeša.
 
"Kada je reč o porodici Gaćeša, činjenica je da je majka dece, Marija Gaćeša, roditeljski dodatak i novčana davanja od Grada ostvarila još u aprilu, odmah nakon porođaja, te da je isplata bila u maju. Grad Beograd je nakon kontakta s porodicom i u dogovoru s njom omogućio da ova porodica preko Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu, Odeljenje Palilula, sredstvima koja se preko Sekretarijata za socijalnu zaštitu uplaćuju Gradskom centru iz budžeta Grada Beograda, u julu 2022. godine ostvari pravo na novčanu pomoć u iznosu od 51.700 dinara, koja je isplaćena 13. jula. Takođe, porodica je ostvarila pravo i na interventnu jednokratnu novčanu pomoć u iznosu od 459.140 dinara za kupovinu hrane, zadovoljenje osnovnih životnih potreba, nabavku pet metara drva za ogrev i poboljšanje uslova stanovanja sredstvima koja se putem Sekretarijata za socijalnu zaštitu uplaćuju Gradskom centru iz budžeta Grada Beograda, a koja im je isplaćena 27. jula ove godine", precizirala je Vesna Vidović.
 
Vidović je dalje rekla da je porodici Gaćeša na ime gradskih prava uplaćeno 120.000 dinara, a preko Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu još 510.840 dinara.
 
"Ovoj porodici su od Grada Beograda do sada obezbeđena ukupna novčana sredstva u iznosu od 630.840 dinara. Ovim su aktuelno iscrpljene zakonske mogućnosti iz oblasti socijalne zaštite i finansijske podrške porodici sa decom, jer postoje propisana ograničenja", navela je Vidovićeva.
 
Zamenica gradonačelnika je na kraju podsetila i da se rate za roditeljski dodatak uplaćuju redovno, na mesečnom nivou, po rešenjima za roditeljski dodatak za drugo, treće i četvrto dete. Mesečno, po osnovu gradskih i republičkih prava, porodica Gaćeša ostvaruje iznos od 64.311,72 dinara.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici ,Youtube nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.