U Pančevu i okolini stvarano više od 150 vrhunskih domaćih i stranih legendarnih filmskih ostvarenja
VIŠE od 150 domaćih i stranih filmova snimljeno je u Pančevu, a šest najuglednijih ostvarenja domaće kinematografije nastalo je u ovom gradu i njegovoj okolini. Svetska kinematografska elita koristila je ambijent ovog živopisnog mesta za bezbrojne kadrove koji su ostavili buran trag u sedmoj umetnosti.
- Kada pominjemo šest najupečatljivijih filmova, to su "Skupljači perja", "Biće skoro propast sveta", "Kad budem mrtav i beo", "Ko to tamo peva", "Maratonci trče počasni krug" i "Balkan ekspres" - kažu naši sagovornici. Svi su u značajnoj meri snimani u Pančevu i okolini. Dabome, menjani su ambijenti i lokacije, ali naš grad je bio veoma bitan, pružajući ambijent koji je rediteljima odgovarao.
Krećemo u šetnju Pančevom i shvatamo da smo na svojevrsnoj filmskoj izložbi na otvorenom.
- Kadrovi "Balkan ekspresa" snimljeni su u Udruženju sportskih ribolovaca "Heroj Marko Kulić", na famoznoj terasi iznad koje je stajao sarkastični naziv kafane "Bel epok". Branko Baletić ga je režirao 1983. godine, odavde je Tanja Bošković pevala "Nemoj da brigaš", a besmrtni Bora Todorović je objašnjavao kako mora "samo tetki lek da odnese". Ovih dana je vodostaj Tamiša nešto viši, pa zaklanja pogled na plažu, ali posmatrača ipak obuzima osećaj da je ušao u svojevrsnu vremensku kapsulu.
"Mama Lučija"
Producent Karlo Ponti je pored stare zgrade Železničke stanice napravio spektakularnu scenografiju za film "Mama Lučija" 1987. godine, i platio je milion dolara samo da bi napravio kulise. One su dočarale ambijent Njujorka iz druge decenije 20. veka, kada je voz prolazio ovim američkim gradom, i kažu da je to bio jedan od najboljih ambijenata Njujorka na filmu koji su scenografi osmislili. U filmu je značajnu rolu odigrala megazvezda Sofija Loren.
- Ponti je poklonio scenografiju gradu, i ovde smo mogli da napravimo vrhunsku turističku atrakciju, ali... - sa ogorčenjem nastavlja Živković. - Tadašnje preduzeće "Konstruktor" dalo je skele na kojima su bile pričvršćene ploče koje su u filmu dočarale izgled Njujorka. Kada je ekipa završila snimanje, "Konstrukor" je sklonio skele, a klimave gipsane table razneli su lokalni lopovi i sve je ostalo pustoš.
Kafana "Kragujevac" bila je na mestu na kojem se sada nalazi kuća koja je poluprazna. Baš u tom boemskom pančevačkom okupljalištu snimljene su legendarne scene iz "Skupljača perja", kada Olivera Katarina peva Bekimu Fehmijuu, a ovaj lomi čaše. Kafana "pamti" mnogobrojne filmove i serije, a naši sagovornici izdvajaju i "Šešir profesora Koste Vujića", u prvoj verziji iz 1971. godine, sa Pavlom Vuisićem u naslovnoj roli.
- Režiser Žika Pavlović je odredio priobalje Tamiša za brojne scene iz filma "Kad budem mrtav i beo" sa Draganom Nikolićem i Nedom Spasojević, a na pančevačkom trgu ispred zgrade Gimnazije u "Maratoncima" Bora Todorović, glumeći Đenku, daje bakšiš lokalnoj dečurliji da trče gradom i viču: "Ponovo radi bioskop!"
"Mama Lučija"
OD "MONTEVIDEA" DO "AJNŠTAJNA"
SAMO stotinak metara udaljena odatle je Ulica Nikole Đurkovića, mesto "konačnog obračuna" između Topalovića i Bilija Pitona u "Maratoncima". Starinska ulica koja je bila briljantna dekoracija za film, ovog puta je ustuknula pred novotarijama, pa su, baš kada smo došli da zapišemo ovu priču, bageri skidali ostatke stare kaldrme.
- U istom delu grada je eksplozija uništila autobus na kraju filma "Ko to tamo peva" - dodaju naši sagovornici. - Značajni delovi tog ostvarenja, koje je proglašeno i najboljim srpskim filmom svih vremena, snimljeni su u Deliblatskoj peščari, u okolini našeg grada.
Ni Kusturica nije mogao da prenebregne ambijent ovog mesta, pa je film "Crna mačka, beli mačor" imao brojne kadrove baš ovde.
Značajni kadrovi filma "Koriolan" Rejfa Fajnsa objedinili su centralne delove grada, od Gimnazije do Tamiša, a taj film, snimljen 2010. godine, urađen je prema originalnom Šekspirovom tekstu. Ovde Lilijana Kavani snima televizijski film "Ajnštajn", a Ben Kingsli krajem prošle godine radi delo "Običan čovek", koje još nije došlo u bioskope.
Ređaju se naslovi koji su poznati publici, a Živković nam skreće pažlju da su u publikaciji "Pančevo u kadru" Stanišić i on nabrojali pet filmskih rodova: igrani film, igrano-dokumentarni, TV dramu, TV seriju i TV film.
- Proteklih godina svako značajnije ostvarenje "imalo je kontakt" sa Pančevom - podvlače naši sagovornici. - Ovde su se čule klape koje su obeležavale nastanak "Čizmaša", "Branio sam Mladu Bosnu", "Ranjenog orla", "Miris kiše na Balkanu", "Vratiće se rode", "Na putu za Montevideo"...
"Maratonci trče počasni krug"
IDEJE
POZNATI glumac Milenko Pavlov je na funkciji sekretara za kulturu ovog grada i kaže da postoje ideje kako bi neki od ambijenata Pančeva mogli da budu ovekovečeni.
- Razmišljali smo da zazidamo, odnosno učvrstimo originalni Đenkin motor iz "Maratonaca" i da krasi naš trg, podsećajući nas i na sjajan film i na briljantnog glumca - kaže Pavlov. - Pored mesta gde je nastao "Balkan ekspres" mogli bi statisti da izvode neke od scena iz filma, i tako okupe mlade u vreme kada se leti svi sjate na obalu Tamiša.
Treba podignuti spomen-ploče na mestima na kojima su nastajale kultne scene iz domaće ali i svetske kinematografije da bi se ona dostojno obeležila.
"Skupljači perja"
ĐENKIN BAKŠIŠ
LEGENDARNA scena u kojoj Bora Todorović daje klincima bakšiš kako bi uzvikivali da ponovo radi bioskop imala je i drugu, životnu stranu.
Pančevački klinci su zaista dobili pravi bakšiš da bi statirali u filmu, i tako su zaradili neku sitninu, a istovremeno, na mala vrata, ušli u istoriju domaće kinematografije.
"PANČEVO U KADRU"
PUBLIKACIJA posvećena kinematografiji i događajima vezanim za ovu umetnost u Pančevu, objavljena je 2010. godine, u svega 200 primeraka. Nenad Živković i Radiša Stanišić sakupljaju materijal i istražuju ovu predivnu temu potpuno o svom trošku i sa zadovoljstvom.
Do tog trenutka obradili su 56 naslova, a od tada su, uz pomoć prijatelja, sakupili građu koja podseća da je ovde snimano oko 160 dela različitih filmskih rodova.
"Balkan ekspres"
KRAJ I POČETAK
SCENARIO filma "Ko to tamo peva" koji je napisao Dušan Kovačević nalagao je da se na kraju, kada u autobus udare projektili iz šestoaprilskog bombardovanja, razbeže i životinje iz Zoološkog vrta. "Kratak budžet" filma bio je krivac za završetak koji je ostao poznat široj publici, ali je zato Emir Kusturica u "Andergraundu" počeo svoj film upravo na taj način.
Izvor: Večernje novosti / Z. Nikolić / foto: Z. Jovanović