Informacija da sistem u Srbiji, uz pomoć građana funkcioniše je vest sama po sebi, a kada se radi o zaštiti životne sredine onda svakako zaslužuje dodatnu pažnju.
Takav je primer šume u Bavaništvu koja je je umesto na licitaciji, već viđene prodaje i seče, na inicijativu Privrednog suda u Pančevu trenutni nalazi pod zaštitom sve dok se konačno ne reši njen status, piše N1.
Sud u Pančevu naložio je obustavljanje prodaje šume koja obezbeđuje vodu i čuva Bavanište od peska iz Deliblatske peščare, dok se ne reši njen status. Građani veruju da je ovo korak ka trajnoj zaštiti koja je u interesu cele zajednice.
Ovakav razvoj događaja je, prema rečima lokalaca, nešto što ohrabruje da će šuma ostati tu i gde jeste.
„Bili smo u policiji, u odeljenju za korupciju gde smo davali izjave u svojstvu građana. Većina se tiče stečajnog upravnika Dragana Perkovića. Istražuju kako je šuma mogla da uđe u stečajnu masu kao zaštitćeno javno dobro. Problem je što se sve dešavalo 1982. godine“, kaže Jovan Jovanov iz udruženja građana „Složni Pidikanci“ iz Bavaništa.
Sporno je kako je šuma poklonjena, umesto što je shodno praksi, kao javno dobro, trebalo da bude data na korišćenje i upravljanje.
Šuma površine 42 hektara jako bitna za ovo mesto koje broji 6.000 stanovnika, prvenstveno zbog zaštite od nanosa peska iz Deliblatske peščare, a osim toga, pored šume je namenski izgrađena fabrika vode koja crpi podzemne vode iz šume.
Ovaj zeleni pojas zvanično pripada Društvenom preduzeću „Lune Milovanović“ koje se nalazi u stečaju i planirana se da bude deo stečajne mase za podmirenje potreba poverioca. Posle otkazivanje jedne licitacije, odmah je zakazana druga, ali je i ona obustavljena a posle rekacije Privrednog suda novih licitacija neće biti.
„Nisu ispunjeni uslovi za prodaju“
U odgovoru N1 Privredni Sud u Pančevu navode da su reagovali po osnovu primedbe Poreske uprave Kovin da je u pitanju imovina u sporu i da tako nisu ispunjeni uslovi za prodaju. Osim toga, navedeno je da je Republičko javno pravobranilaštvo istaklo da je za eventualnu prodaju imovine u društvenoj svojini potrebno da vlada Srbije da saglasnost.
Takođe je navedeno da je podneta tužba protiv stečajnog dužnika Društvenog preduzeća “Lune Milovanović”, radi utvrđivanja prava svojine i izlučenja iz stečajne mase nepokretnosti koje su predmet prodaje, sa predlogom za određivanjem privreme mere.
Shodno tome stečajni sudija Privrednog suda u Pančevu smatra da prodaju „treba odložiti do pravosnažnog okončanja parničkog postupka“ pošto bi u slučaju prodaje pre okončanja postupka, mogla nastati „nenadoknadiva šteta“.
„Sad je sve na njima. Očekujemo da se utvrdi vlasništvo države nad šumom i izvadi iz stečajne mase. Kako su nam objasnili, javno dobro ne može biti deo stečajne mase. Šuma je zaštićeno dobro. Ne znamo kog stepena, ali nam je u javnom preduzeću „Urbanizam“ rečeno da je zaštićena“, navodi Pidikanci.
„Da nismo bili uporni“
Oni su pisali obaveštenja Osnovnom i Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, Javnom pravobranilaštvu. Dolazili u Privredni sud u Pančevu, komunicirali sa Zrenjaninom, Kovinom….
„Da nismo bili toliko uporni verovatno se ništa ne bi desilo. To sam nam rekli i u institucijama. Dobro je da su odreagovale. Pokušavali su da nas poliitzuju, ali nas zanimaju zakon i institucije kojima smo se obraćali. To ih je ubijalo. Nisu uspeli da nas diskredituju“.
U udruženju navode da je u toku javna rasprava kako bi se što pre rešio ovaj slučaj. Za javnu raspravu nisu znali.
„Bila je jedna. Zakazali su je, kako smo saznali, ministarstva finansija, poljoprivrede i Javno pravobranilaštvo. Navodno do septembra treba da se reši. Mi nismo znali da se dešava. U svakom slučaju nešto smo uradili“.
Jovanov navodi da postoje neslaganja u dokumentu iz 1982,. godne gde je na nepoznati način šuma završila kao deo imovine umesto da je data na staranje.
„Mnogo je spornih stvari. Farme, objekti, silosi. To je prodavano, poklanjano. Kao pandorina kutija. Ko će da odgovara ne znam ali retko je da neko odgovara. Čudno je da su i ovo pokrenuli“, zaključuje Jovanov.