Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website dr Kulić: Sirova ishrana, za i protiv?

dr Kulić: Sirova ishrana, za i protiv?

meri kulic, specijalista opste medicine, dom zdravlja pancevo

Mnoge namirnice se generalno i koriste sirove u ishrani, što je svakako poželjno i zdravo kao npr voće, povrće, koštunjavi plodovi, semenje itd.

A šta s namirnicama, koje koristimo termički obrađene u ishrani, kao npr. mesa, povrće itd.

Ova tema i ovaj način ishrane je veoma aktuelan u poslednjih nekoliko decenija. Mnogi veruju da ovakav način ishrane ima mnoge benefite za zdravlje, takođe i da se termičkom obradom gube mnogi korisni sastojci iz hrane.

Razlog zbog kog se ljudi odlučuju na ovakav način ishrane jeste taj što smatraju da je termička obrada hrane štetna pošto se tim putem uništavaju svi prirodni enzimi u hrani. Isto tako, smatraju i da se smanjuju hranljive materije i životna energija koja se nalazi u „živoj” hrani.

Oni koji se odluče za ishranu sirovom hranom rade to iz različitih razloga, a neki od njih su sledeći: gubitak neželjenih kilograma, povećanje energije, poboljšanje zdravlja, ali i smanjenje negativnog uticaja na okolinu.

U celini, ne postoji naučni dokaz da sirova ishrana prevenira bolesti. Većina navedene sirove hrane (voće, povrće, semenje, koštunjavo voće ) je prirodno, bez glutena, tako da pogoduje u ishrani osoba sa celijakijom. Kada jedemo mnogo voća i povrća, to pomaže u kontroli krvnog pritiska, obzirom da ove namirice imaju manje natrijuma, što smanjuje rizik od dijabetesa tip 2.

Ovakva ishrana zapravo bude slična veganstvu.

Ali ovakva ishrana je nutritivno često neadekvatna, naročito ako se koristi na duže staze, tako da je potrebna nadoknada pojedinih nutritivnih elemenata, npr proteina, vitamina, minerala itd, kao i manjak kalorija. Tako da u celini dugoročno može dovesti do problema

sa zdravljem ukoliko se ovi nutrijenti ne unose naknadno. Takođe mana je i povećan rizik od trovanja hranom, obzirom da se ne obrađuje termički, npr bakterijama, parazitima (Norovirusi drugi virusi,Salmonellla, Clostridium perfringens, Campylobacter, Staphylococcus aureus, Escherichia coli) itd.

Povećava se i mogućnost opstrukcije ili perforacije u digestivnom traktu, retko je opisano ali je moguće.

Ko ne sme jesti isključivo sirovu hranu? Deca, trudnice, dojilje, starije osobe...

Generalno termički obrađena hrana se lakše vari i sigurnija je.

Ishrana sirovom hranom nije održiva na duge staze i može imati ozbiljnih posledica po sveopšte zdravlje.

Termička obrada hrane je izuzetno značajna za lako usvajanje određenih hranljivih materija, vitamina i minerala, kao i uništavanje opasnih bakterija koje se mogu nalaziti u hrani.

Ishrana bi trebalo da se sastoji od izbalansirane količine termički obrađenih jela i onih koja su sirova. Na taj način ćete u organizam uneti sve ono što mu zaista treba.

Trenutno: Se čita...