U intervjuu za K-013, dr Miroslav Tepšić, član glavnog odbora GG "Grupa" zadužen za zdravstvo, izlaže najvažnija načela za efikasno funkcionisanje zdravstvene zaštite na lokalnom nivou. Razgovarali smo o izazovima sa kojima se suočava Pančevo, od nedostatka kadra i opreme do potrebe za boljom motivisanošću zdravstvenih radnika.
K-013: Doktore Tepšiću, možete li nam objasniti glavna načela funkcionisanja zdravstvene zaštite na lokalnom nivou?
Dr Miroslav Tepšić: Naravno. Zdravstvena zaštita na lokalnom nivou mora se temeljiti na nekoliko ključnih načela kako bi bila efikasna i pravedna. Prvo je načelo dostupnosti. Ne sme biti diskriminacije po pitanju mesta stanovanja, starosti pacijenta ili njegove mobilnosti. Na teritoriji grada i naseljenih mesta, ambulante Doma zdravlja su relativno dobro raspoređene, ali problem leži u nedostatku kadra, sredstava transporta i medicinske opreme koja bi trebalo da bude ujednačena.
K-013: Šta je sa pravovremenošću u pružanju zdravstvenih usluga?
Dr Miroslav Tepšić: To nas vodi do načela pravovremenosti. Zdravstvena zaštita, bilo da je urgentna ili u nadležnosti izabranog lekara, mora biti pružena pravovremeno i u skladu sa zdravstvenim stanjem pacijenta. Sredstva komunikacije i transporta su ključna za postizanje ovog cilja. Na primer, jedinstven broj za urgentna stanja, bilo da se poziva Hitna pomoć ili seoska ambulanta, više je tehničko pitanje koje je moguće rešiti. Takođe, transport medicinskog osoblja ili pacijenta može biti proširen na lokalnu zajednicu, komunalna preduzeća, pa i volontere.
K-013: Koliko je važno obezbediti zdravstvenu zaštitu za sve kategorije stanovništva?
Dr Miroslav Tepšić: Načelo pokrivenosti nalaže da sve kategorije stanovništva, posebno osetljive grupe poput dece, trudnica, hroničnih pacijenata i nepokretnih osoba, imaju pravo na kontinuiranu medicinsku zaštitu. Problem je odliva kadra iz Pedijatrijske i Službe za zaštitu zdravlja žena, što nije samo pitanje Doma zdravlja već i lokalne samouprave zbog potencijalnih teških posledica po javno zdravlje. Snaženje Patronažne službe, Službe kućnog lečenja i Službe hitne pomoći je od ključnog značaja za adekvatnu pokrivenost.
K-013: Da li je zdravstveni sistem dovoljno prilagodljiv trenutnim izazovima?
Dr Miroslav Tepšić: Nažalost, često nije. Načelo prilagodljivosti zahteva da zdravstveni sistem bude fleksibilan i spreman na izazove kao što su odlivi kadra, nedostatak opreme, starenje stanovništva, problemi s javnim nabavkama, nestašica lekova i porast hroničnih bolesti. Potrebno je ne samo evidentirati ove probleme već i pružiti adekvatne i pravovremene odgovore.
K-013: Kako profesionalna autonomija utiče na kvalitet zdravstvene zaštite?
Dr Miroslav Tepšić: Načelo profesionalne autonomije je ključno. Bez poštovanja ovog načela, sav trud oko izgradnje kvalitetnog sistema zdravstvene zaštite pada u vodu. Ako stranačka lojalnost i zasluge postanu važniji od stručnosti i zalaganja, to može imati teške posledice po zdravlje stanovništva.
K-013: I za kraj, šta je sa motivisanošću zdravstvenih radnika?
Dr Miroslav Tepšić: Načelo motivisanosti je pitanje koje zahteva hitno rešenje. Iako su plate važan faktor, one nisu ključne. Odliv kadra u privatni sektor često je posledica izostanka sistema vrednovanja nečijeg zalaganja i kvaliteta rada. Lokalna samouprava bi mogla biti "korektivni faktor" u stimulisanju terenskog rada lekara i osoblja, na primer kroz odgovarajući budžet za zdravstvo. Treba napomenuti da su sredstva za zdravstvo u budžetu šest puta manja od sredstava namenjenih za odvoženje smeća sa divljih deponija. Postavlja se pitanje kako možemo tako malo vrednovati brigu za zdravlje stanovništva u poređenju sa posledicama nečijeg nemara.