Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Egzotična paulovnija među glogonjskim povrtnjacima

Egzotična paulovnija među glogonjskim povrtnjacima

egzoticna paulovnija, glogonj

Poljoprivrednik Srećan Krstić je pre šest godina zadovoljio znatiželju, te je, kako kaže, krenuo „grlom u paulovnije”, uložio nešto novca i nabavio sadnice biljke poreklom iz Kine, koja raste četiri puta brže od ostalih vrsta drveća.

Za razliku od svojih komšija, Srećan Krstić u ovo doba godine nema ama baš nikakvog posla na svom imanju. Među zasadima poznatih povrtara iz Glogonja, gde najbolje u južnom Banatu uspevaju krompir, kupusnjače, mahunarke i paprika, ravninu remeti mala šumica carskog drveta paulovnije, smeštena uz drvorede šljiva i krušaka. Pre šest godina Srećan je krenuo, kako kaže, „grlom u paulovnije”, uložio 20.000 dinara i nabavio 60 sadnica biljke poreklom iz Kine, koja raste četiri puta brže od ostalih vrsta drveća. 

– Preko interneta sam otkrio ovo brzorastuće drvo, zainteresovao se i raspitao može li da izdrži zimski period, minuse i košavu, a naša plodna zemlja nije bila pod znakom pitanja. Nema obrade i prskanja, ali vrsta traži obilno zalivanje, za šta sam svojevremeno podigao malu vetrenjaču i uveo sistem „kap po kap”, kako bi svaka biljka dobila dovoljnu količinu vlage i drvo raslo „kao iz vode”, ali je u uzgoju najvažnije čepovanje. To je postupak kojim se saseče stablo, da bi posle još brže raslo i tu sam napravio grešku u koracima, pa su moje paulovnije otišle više u širinu nego u visinu – priča za „Magazin” Krstić, kome je perspektiva strpljenje i čekanje prvog roda.

Kako paulovnija raste, podjednako brzo može da raste i profit od ove sorte drveća, koja je sve interesantniji posao i koji bije glas da je u rangu otkrića gasnog nalazišta na imanju. Kinesko brzorastuće drvo može da se sadi najviše do 1.200 metara nadmorske visine, a samo dostiže i do 25 metara. Po stablu daje oko kubik građe koja na tržištu vredi oko 800 evra, pa je i računica jasna i veoma povoljna. Pošto se iseče, novo stablo izrasta iz panja i tako, kaže struka, može sedam puta. Uglavnom služi za ogrev, u brodogradnji i za izradu muzičkih instrumenata, a u nas je još uvek neotkrivenih mogućnosti. Na njih će Srećan počekati, a u međuvremenu ovaj poljoprivrednik, član Američke asocijacije uzgajivača paulovnije, koji ne radi ništa poput njegovih komšija povrtara, izvorno se bavi kalama. Ovaj živopisni egzotični cvet, kada je sezona, zauzima veliki staklenik u nastavku Srećanove porodične kuće, a za brzorastuće drvo kaže da je više eksperiment u banatskoj ravnini, što je izgleda i stav struke.

Oni iz Privredne komore Srbije mišljenja su da naši klimatski uslovi i zemljište dozvoljavaju ovakvu proizvodnju, ali i da su mnogi koji su eksperimentisali sa „strancima” na našim njivama loše finansijski prošli. Zato savetuju da se ide sa skromnijim površinama i dobro ispitujući tržište – da li će naš potrošač prihvati nove vrste. Ipak, smatraju da cela stvar ima rezona, pa i da je potrebno pionirske napore podržati, ali da dok budu posmatrani kao individualna aktivnost, teško da će biti prepoznati od strane države. Zato proizvođačima novih kultura valja činiti: rad na udruživanju – ili u poslovna udruženja ili u zadruge, jer će samo tako država moći da stane uz njih kao garant plasmana takvih proizvoda. O egzoti koja se stidljivo probija kroz šume odomaćenih vrsta oglasili su se i ekolozi, pa ocenjuju da je paulovnija zbog brzog rasta izuzetno dobra za pošumljavanje, jer njeni ogromni listovi proizvode veliku količinu kiseonika.

Kontroverzna i sa simbolikom

Paulovnija je u nas poznata kao caričino drvo, koje ime duguje ruskoj princezi Ani Pavlovnoj, dok je u zemlji porekla – Kini zovu zmajevo drvo, a u Japanu kiri. Ima desetak varijeteta i uzgaja se više od 3.000 godina, pa je logično zapitati se, zašto se tek sada pojavljuje kod nas. Stvar je u tome što su udruženja uzgajivača tek u novije vreme dospela do vrsta koje trpe naše kolebanja temperature. A, kad joj je dobro, krase je izuzetne karakteristike. Brzog je i pravilnog rasta, velika je iskorišćenost biljke, laka je za obradu i kvalitetno je tehničko drvo, ali ima i jednu manu – neotporna je na velike temperaturne razlike.

Kao i sve što dolazi s Dalekog istoka i ovo carsko drvo ima simboliku. Tako porodica, kada se rodi žensko dete, obavezno zasadi u dvorištu jednu paulovniju, a kada kći stasa i nađe sebi muža, glava kuće drvo poseče. Tada je ono dostiglo ogromne dimenzije, a dobijeni drveni materijal dovoljan je i kvalitetom i količinom da se od njega izradi kovčeg u kome mlada čuva svoja dragocena kimona. I danas postoje čak i čitave kuće izrađene od drveta paulovnije, cenjenog od vlasnika zato što je lepo, prestižno i prilično otporno na požar.

Trenutno: Se čita...