Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website IZ UGLA PSIHOLOGA: Hiperkinetički poremećaj kod dece

IZ UGLA PSIHOLOGA: Hiperkinetički poremećaj kod dece

hiperkineticki poremecaj, korak po korak 2, pancevo, hiperkineticki poremecaj kod dece

Sve je veći broje dece kojoj se dijagnostikuje Hiperkinetički poremećaj, kod dečaka je tri puta češći iako je kod devojčica zatupljeniji poremećaj pažnje.

ADHD ili hiperkinetički poremećaj predstavlja neurorazvojni poremećaj. Osnovne karakteristike su poremećaj pažnje, impulsivnost i hiperaktivnost. Roditelji, vaspitači i učitelji ovu decu uglavnom doživljavaju kao napornu samoživu, bezobraznu i izrazito nemirnu.

U predškolskom uzrastu problem se još uvek kako tako podnosi jer zabavište ne zahteva toliku ozbiljnost i očekuje se da će dete samo po sebi vremenom biti zrelije i razumnije.

U školskom okruženju, hiperaktivno dete pokušava po svom ukusu da promeni pravila zbog čega često dolazi do svađe i napetosti. Za kratko vreme dolazi do odbijanja od strane druge dece, jer nisu spremna da udovolje dominantnim zahtevima jednog deteta, dok oni poštuju pravila. Ako «takvo» dete želi da bude «posebno dobro», želi da udovolji, pa čak ipoštuje pravila, uglavnom mu to ne uspeva.

korak po korak 2 vest 048ti

Hiperaktivnost, impulsivnost i nepažnja mogu biti izvor frustracije za učitelje i nastavnike ali postoje načini na koje učitelji mogu da pomognu deci sa HKP da unaprede edukativno postignuće i kontrolišu simptome poremećaja.

Potrebno je raditi na najtežim konceptima na početku nastave, dajte uputstvo samo za jedan zadatak, umesto više direkcija istovremeno za višestruke zadatke.Menjajte vrstu i tempo aktivnosti kako bi povećali pažnju učenika. Struktura okoline deteta treba da bude u skladu sa njegovim specifičnim potrebama (npr. dete ne treba da sedi blizu distraktora-prozora, vrata, kompjutera). Češće uključujte dete u slobodne aktivnosti. Obratite pažnju na način predavanja, dajte jednostavne instrukcije, struktuirajte gradivo, dajte izvode iz lekcija, najvažnije delove zapišite na tabli. Nagradite i najmanje pomake u poboljšanju pažnje deteta. Uvek naglašavajte šta je dete dobro uradilo u zadatku, aktivnosti, pa tek onda napomenite šta treba da popravi na neutralan ili pozitivan način.

Osobe sa hiperkinetskim poremećajem su često izrazito inteligentne. Imaju izraženu maštu, spontanost, kreativnost, brzo mišljenje, hiperfokus (ono što ih interesuje), upornost, visok energetski naboj, vođe su u neformalnim grupama.

Prepoznavanje i podsticanje ovih osobina važno je za samopoštovanje i smer u kome će se dete razvijati.

Ana Marković,

Korak po korak 2 
Braće Jovanovića 76,
Pančevo, 061 4400588

Trenutno: Se čita...