Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website KCP - Program za period od 25. novembra do 1. decembra

KCP - Program za period od 25. novembra do 1. decembra

kulturni centar panceva, program, k-013, vesti pancevo

U utorak i sredu, 26. i 27. novembra u Dvorani Kulturnog centra Pančeva, na repertoaru je filmski program „Beldocs eho” – Turneja 17. međunarodnog festivala dokumentarnog filma “Beldocs”.

Kroz ovaj program koji se održava 2011. godine, Beldocs festival nastavlja da kvalitetnim i atraktivnim programom izgrađuje i edukuje svoju publiku širom Srbije, nudeći pored domaće i bogatu međunarodnu selekciju. U Dvorani Kulturnog centra Pančeva publika će u dva dana imati prilike da pogleda četiri kvalitetna i nagrađena dokumentarca koji se iz različitih uglova bave bitnim aspektima sadašnjice, kao i elementima prošlosti koji utiču i na politička dešavanja i na svakodnevicu. Cena karte po projekciji košta 300 dinara, a karte su u prodaji od četvrka, 21. novembra na blagajni KC Pančeva.

U utorak, 26. novembra, u 19.00, na programu je film “Džojmejkers” Jelene Radenović, a nakon projekcije biće organizovan i razgovor sa rediteljkom. „Džojmejkers” istražuje muzičko majstorstvo romskih trubača u Srbiji i otkriva da se iza dinamičnih melodija krije težak život i borba za opstanak. U središtu priče je Milan Nikolić, nastavljač važne misije učitelja Maksuta Maksutovića, koji se trudi da nauči romsku decu da ispravno sviraju i sačuvaju zdravlje. Susret američke profesorke Nade Miljković sa Milanom pruža nam autentičan i emotivan uvid u njihov život.

Istog dana u 20.30 na programu je film “Saundtrek za prevrat” Johana Grimonpreza. Godine 1960. 16 novonastalih afričkih država ušlo je u Ujedinjene nacije, što je izazvalo politički zemljotres koji je doveo do toga da većina glasova prelazi iz ruku kolonijalnih sila i SAD-a u ruke globalnog juga. Kongo postaje arena u kojoj se vodi bitka za UN. Dok je Nikita Hruščov udarao cipelom u vrhu UN-a u znak protesta na neokolonijalno prisvajanje resursa novonastalog Konga, delegati UN-a iz afričkih zemalja bivaju ucenjeni. U neverovatnom preokretu, atentat na Patrisa Lumumbu ujedinjuje afro-azijski blok, zahtevajući od Generalne skupštine UN-a da glasa za trenutnu globalnu dekolonizaciju. U ovom visoko eksplozivnom kontekstu, Vlada Sjedinjenih Američkih Država šalje umetnike poput Luja Armstronga, Dizija Glespija ili Nine Simon kao džez ambasadore širom sveta kako bi odvratili pažnju od državnih udara podržanih od strane CIA-e.

U sredu, 27. novembra, u 19.00 biće prikazan dokumentarac “Kombi-nacija” Jugoslava Nikolića, a nakon projekcije biće održan i razgovor sa rediteljem. Dva prijatelja kreću na desetodnevni put restauriranim kombijem „zastava 850AK”, kako bi posetili fabrike širom SFRJ koje su proizvodile delove za ovo vozilo. Tokom putovanja sreću bivše radnike tih fabrika koji se prisećaju života i rada u to vreme. Snimci iz vozila i drona prikazuju lepote bivše SFRJ kroz oči zaljubljenika u stare automobile.

Istog dana u 20.30 na programu je film “Kroz grbove vetar duva” reditelja Travisa Wilkersona. Protagonista pokušava da odgonetne suštinski nerazrešiva ubistva turista. Budući da je opšti stav prema turistima prezriv, niko mu neće pomoći. Dokazi nestaju u lavirintu birokratije. On je ponižen i u javnosti i na internetu.

U četvrtak, 28. novembra u 20.00 u Dvorani KCP-a, na programu je koncert “Darko Rundek i ekipa”. Ulaznice po ceni od 2.000 dinara mogu se kupiti na biletarnici Kulturnog centra.

U petak, 29. novembra, u 19.00 u Foajeu Kulturnog centra na programu je Književni kafe O „ROBOTKI” I DRUGIM KNJIGAMA SA DRAGANOM MLADENOVIĆ. Razgovor vodi Jasmina Topić.

Nova zbirka poezije Dragane Mladenović poput oštrog noža seče meko tkivo ovdašnjeg povampirenog patrijarhata koji sistematski truje društvo čineći ga plodnim tlom za bujanje nasilja jačih nad slabijima i u kojem je femicid umesto izuzetka postao svakodnevica. Britka, urnebesno potresna kolekcija pesama o ženama i njihovom mestu u svetu koji su kreirali muškarci koji vode taj isti svet u ratove, podele, mržnju, pale gradove i zidaju nove dok žene brinu o svemu ostalom. Vreme je za zamenu uloga, pobuna ovih robotki je nešto najbolje što može da nam se dogodi dok sve nije otišlo dođavola.

U nedelju, 1. decembra u 19.30 u Dvorani Kulturnog centra gostuje predstava BITEF Teatra “Lepa Brena prodžekt” po konceptu i u režiji Vladimira Aleksića i Olge Dimitrijević. Uloge tumače Jovana Belović / Jovana Gavrilović, Jasna Đuričić / Aleksandra Janković, Jelena Ilić, Anđela Jovanović, Vladimir Aleksić / Ivan Marković.

Lepa Brena je najveća zvezda Jugoslavije, simbol njenog šou-biznisa i prosperiteta. Njena karijera koja je počela u turbulentnim osamdesetim godinama, kao da prati sve socijalističke i postsocijalističke kulturne, političke i ekonomske transformacije koje su se desile sa Jugoslavijom, uključujući i raspad zemlje i njenu stidljivu reinvenciju u kulturnom prostoru. U figuru Lepe Brene upisane su teme šou-biznisa, odnosno tržišno-kapitalističkog funkcionisanja u socijalističkoj ekonomiji osamdesetih; potom rata, tranzicije u kapitalizam i gomilanje bogatstva, i na koncu nostalgije za starom zemljom. Istovremeno, figura Brene neminovno spaja društveno-politički kontekst sa našim ličnim istorijama, afektima i proživljenim iskustvom. Sama predstava podrazumeva istraživanje različitih izvođačkih praksi, od strane autorskog tima i pet izvođača na sceni. Reč je dakle o pet Brena koje kroz monološke iskaze kontekstualizuju temu projekta, problematizuju je i stupaju u međusobne odnose, tvoreći tako od niza monologa široku dijalošku formu.

Ulaznice po ceni od 2.000 dinara mogu se kupiti na biletarnici Kulturnog centra.

Više o programima Kulturnog centra Pančeva možete pogledati na sajtu: https://www.kulturnicentarpanceva.rs/sr/

Biletarnica Kulturnog centra Pančeva otvorena je od ponedeljka do petka od 13 do 21h, subotom od 11 do 21h, dok je nedelja neradni dan.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu