Posle Beograda i Novog Sada, "na vodi" bi moglo da bude i Pančevo. Na prostoru nekadašnje staklare planirana je izgradnja stambeno-poslovnog kompleksa za 19.000 stanovnika. Opoziciji i aktivistima nejasno je kako će funkcionisati, praktično, grad u gradu koji već ima infrastrukturne probleme.
Firma za proizvodnju mineralnih đubriva kupuje nekadašnju staklaru u Pančevu i od industrijskog, pretvara je u stambeno-poslovni kompleks. I plan je, na javnoj raspravi, predočila javnosti, piše N1
.
„Uglavnom su se izbegavali odgovori što se tiče toga šta će od tereta pratećih objekata za ovaj planirani kompleks snositi poreski obveznici, odnosno Grad Pančevo, a šta investitor“, kaže Tamara Maksić iz Zeleno-levog fronta.
U pojašnjenju za N1, investitor je, međutim, bio kratak i jasan.
„Investicija će biti iz sopstvenih sredstava“, rekao je Dejan Tomašević, suvlasnik i direktor Promist d.o.o. Novi Sad.
I podrazumevaće, između ostalog, izgradnju stanova za projektovanih 19.000 stanovnika u gradu koji ima oko 70.
„Građani Pančeva će, ako se ne dozovu pameti, morati da se naviknu da žive u skučenim uslovima, jer 19.000 stanovnika, na malom prostoru, pa to je, otprilike, još trećinu Pančeva ćemo dobiti“, navodi za N1 Siniša Janković iz Instituta za istraživanje korupcije „Kareja“ .
„Mali Beograd“ u negativnom smislu
Stambeno-poslovni kompleks podrazumeva i tri kule visine do sto metara, dok je najviša zgrada u Pančevu, zgrada Glavne pošte duplo niža, oko 45 metara.
„Postajemo ‘mali Beograd’, ali u negativnom smislu, ne u pozitivnom, umesto da učimo iz grešaka Beograda, što se tiče infrastrukture i što se tiče gužve, mi, tj. gradske institucije, suprotno volji građana, žele da preuzmu te greške umesto da iz njih nauče nešto novo“, ističe Miša Sekulić i udruženja „Pančevo nije rupa“.
Prostor na kom je planirana izgradnja stambeno-poslovnog kompleksa, od ranije je poznat i zbog požara koji je uznemirio ne samo građane Pančeva, jer je investitor na istom prostoru, svojevremeno, skladištio amonijum-nitrat, opasan po životnu sredinu.