Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić uputio je danas pismo predsedniku Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Teodorosu Rusopulosu u kome ga poziva da apeluje na srpsku vlast da u potpunosti ispune obaveze prema Revidiranoj evropskoj socijalnoj povelji i isplate pune iznose plata svim nastavnicima i zaposlenima na fakultetima koji su kažnjeni zbog toga što su podržali svoje učenike i studente.
Aleksić je u pismu, kako je preneo NPS u saopštenju, da se nada da će se Odbor za socijalna pitanja, zdravlje i održivi razvoj Parlamentarne skupštine Saveta Evrope pažljivo baviti merama koje su preduzete kako bi se obeštetili svi radnici u Srbiji koji su „kažnjeni zbog izražavanja političkih stavova“ i da će pripremiti odgovarajući izveštaj za narednu sednicu skupštine.
„Uveren sam da ste u potpunosti upoznati sa činjenicom da Vlada Republike Srbije nije adekvatno odgovorila na legitimne zahteve srpskih studenata, čak ni nakon verovatno najvećeg protestnog okupljanja u istoriji Srbije. Njihovi zahtevi nisu bili ništa drugo do ispunjenje obaveza koje je Republika Srbija preuzela kao članica Saveta Evrope“, naveo je on.
Dodao je da bi u većini država članica Saveta Evrope, takva okupljanja bila shvaćena kao poziv na dijalog, dok umesto toga, građani svedoče eskalaciji retorike predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Prema njegovim rečima, predsednik „otvoreno preti odmazdom“ protiv mirnih demonstranata i prekoračio je granice svojih ustavnih ovlašćenja kada je javno, putem medija, naložio pojedinim ministarstvima i tužilaštvima da preduzmu mere protiv državnih službenika koji su podržali studente i njihove zahteve.
„Nažalost, mnoge od tih mera već su sprovedene. Drakonsko smanjenje plata srpskim nastavnicima, često više od 90 posto, predstavlja jednu od najskandaloznijih kaznenih mera prema prosvetnim radnicima u Evropi. Kažnjeni su zbog stupanja u potpuni štrajk u znak podrške legitimnim zahtevima svojih učenika. Ova sramna odluka nespojiva je ne samo sa važećim zakonodavstvom Srbije, već i sa obavezama Republike Srbije prema Revidiranoj evropskoj socijalnoj povelji“, dodao je Aleksić.
Ocenio je da nema nikakve sumnje da su srpski prosvetni radnici čvrsto branili vrednosti i principe Saveta Evrope i da, shodno tome, imaju puno pravo da očekuju zaštitu kroz pravne i političke mehanizme najstarije međuvladine organizacije u Evropi.
„Ne očekujemo da Parlamentarna skupština Saveta Evrope zauzme stranu u tekućoj političkoj krizi u Republici Srbiji. Ipak, želimo da podsetimo na Revidiranu evropsku socijalnu povelju, koja garantuje zabranu diskriminacije na osnovu političkih uverenja, kao i da je Republika Srbija ratifikovala ovu povelju 14. septembra 2009. godine. Obaveza je država članica Saveta Evrope da štite slobodu izražavanja, uključujući akademske slobode, i da obezbede puno, ravnopravno i smisleno učešće u političkom i javnom životu za sve, bez nasilja, uznemiravanja ili diskriminacije“, kazao je Aleksić.
Dodaj komentar