Severnoj Makedoniji niko ne može dati garancije da, ako sada promeni Ustav, više neće biti prepreka na njenom evropskom putu, izjavila je komesarka Evropske unije (EU) za proširenje Marta Kos.
Ona je to rekla u intervjuu za Evropsku novinsku redakciju (ENR) u odgovoru na pitanje agencije MIA da li EU i države članice mogu da garantuju da nakon primene ustavnih amandmana neće biti novih blokada, zbog bilateralnih pitanja vezanih za identitet, jezik ili istoriju.
„Razumemo da promena Ustava nije lako pitanje. Razumemo, i to je veoma ljudski i razumljivo, da vaša zemlja želi da ima garancije posle svega kroz šta je prošla. Ne može biti garancija, ali ono što očekujem od svih država članica kada postoje bilateralna pitanja je da se razgovori vode u dobroj volji i sa vizijom da se postigne kompromis“, rekla je Kos.
Naglasila je da to ne znači da Evropska komisija ne radi na tome da pomogne Severnoj Makedoniji da otpočne pregovore, istakavši da je lično angažovana na bilateralnom pitanju sa Bugarskom i da danas odlazi u Sofiju na sastanke sa bugarskim političarima, te da će potom kontaktirati i političare u Skoplju.
„Najbolje bi bilo da bilateralna pitanja ne ometaju proces pristupanja. To ne znači da bilateralna pitanja nisu važna. Mogu da razumem da se Mađarska bori za svoju manjinu (u Ukrajini). Mogu da razumem da Bugarska radi isto, ali je loše kada ovo zaista ometa proces pristupanja“, rekla je Kos.
Komesarka EU za proširenje je izrazila nadu da će uskoro biti pronađeno rešenje za deblokadu procesa pridruživanja Severne Makedonije i da će, kada se to desi, pregovori u klasterima moći da počnu bez ikakvih novih uslova.
„Zato poručujemo, molimo vas da sprovedete reforme i budite spremni da otvorite prvi klaster“, rekla je Marta Kos i naglasila da u sadašnjim okolnostima u potpunosti razume frustraciju ljudi u Severnoj Makedoniji.
Severnoj Makedoniji su zbog bilateralnog problema sa Bugarskom, koji je postao deo Pregovaračkog okvira, blokirani pregovori o prustupanju Evropskoj uniji (EU).
Skoplje je u julu 2022. formalno počelo „prvu fazu“ pregovora sa EU, ali da bi prešlo u „drugu fazu“ i počelo da otvara poglavlja mora da uvede Bugare u Ustav, što stranka premijera Severne Makedonije Hristijana Mickoskog VMRO DPMNE ne dozvoljava.
Premijer Severne Makedonije je, koji je na vlast došao polovinom 2024. godine, ranije je Briselu i Sofiji kao rešenje za prevazilaženje te prepreke ponudio odloženo dejstvo ustavnih izmena koje bi počele da važe kad njegova zemlja zatvori pregovore sa EU, ili da dobije garancije da neće biti drugih bilateralnih uslovljavanja, što do nije naišlo na podršku.
Nova vlada Bugarske, kao i prethodne, odbija da pregovara sa Severnom Makedonijom o ublažavanju uslova pod kojima Skoplje može da počne pristupne pregovore sa Evropskom unijom.Ostale fotografije uz tekst
Dodaj komentar