Od obustavljanja trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije (NIS) na Begradskoj berzi do 28. janura neće biti štete, rekli su danas berzanski stručnjaci za agenciju Beta.
Glavni broker brokerske kuće Momentum Nenad Gujaničić je rekao da se obustavljanje trgovanja na Beogradskoj berzi nije često primenjivalo, pogotovo ne tako dugo, na skoro dve nedelje, ali da zbog toga neće biti štete.
„Obustavljanje trgovanja nije neuobičajeno kada su velike promene cene, često je primenjivana na Zagrebačkoj berzi. Na Beogradskoj retko i kraće je trajala. Trgovanje se na Beogradskoj berzi obustavlja kada cena akcije fluktuira u jednom danu 20 odsto“, rekao je Gujaničić.
Dodao je da nema objašnjenje zašto je Berza zaustavila trgovanje akcijama NIS-a na skoro dve nedelje i da je moglo da se uvede na sedam dana, pa da se produži.
Beogradska berza je juče donela odluku da obustavi trganje akcijama NIS-a do 28. januara.
Gujaničić je rekao da je odluka Beogradske berze, koja „inače i ne funkcioniše kao prava berza“, verovatno doneta na „mig države“.
„Na Beogradskoj berzi se i nije trgovalalo akcijama najvećih akcionara Gasprom Njefta i Gasproma koji poseduju 56,15 odsto vlasništva, kao ni države, koja ima 29,87 odsto vlasništva, nego akcijama malih akcionara koji (ukupno) poseduju oko 14 odsto vlansništva“, rekao je Gujaničić.
Naveo je da veliki akcionari i ne trguju akcijama na berzi, već kada ih kupuju daju ponudu za preuzimanje.
U svetu bi, po rečima Gujaničića, kada bi se desilo da se cena akcija promenila za 20-30 odsto, nastala panika, možda bi se tražilo i smenjivanje menadžmenta.
Berzanski analizičar Branisalv Jorgić rekao je da obustavljanje trgovine nije neuobičajeno, već je čak i poželjno kada je neizvesno ko je vlasnik firme čije akcije poseduje akcionar.
„Na taj način se kupuje vreme kako bi dobijanjem neke informacije vlasnik akcije mogao da odluči da li će da je proda ili kupi“, rekao je Jorgić.
Istakao je da od obustavljanje trgovine akcijama NIS-a neće biti neke štete, a da će trgovina početi pošto se dobije informacija u celosti.
Privremeno obustavljanje je predviđeno Pravilnikom o listingu Beogradske berze.
U tom Pravilniku piše da, „pored slučajeva utvrđenih Pravilima berze, berza privremeno obustavlja trgovanje pojedinom hartijom od vrednosti sa listinga, naročito u slučajevima značajnijeg poremećaja u poslovanju izdavaoca, očekivanja objavljivanja informacije za koju se pretpostavlja da bi mogla znatno da utiče na cenu hartija od vrednosti“.
Dodaje se da je privremeno obustavljanje trgovanja pojedinim hartijama moguće i zbog naknadne kontrole utvrđenih nepravilnosti, netačnosti u podacima i dokumentaciji dostavljenoj uz zahtev za listing.
NIS je danas na sajtu Beogradske berze objavio da je „snabdevenost lanca benzinskih stanica u ovom trenutku redovna“.
„Rafinerija nafte Pančevo radi u normalnom režimu rada i na tržište isporučuje sve neophodne naftne derivate. Poslovanje kompanije se za sada, odvija bez većih smetnji. Nastavićemo da pratimo aktuelnu situaciju i prilagodićemo poslovanje svakom mogućem scenariju“, naveo je NIS.
Kancelarija za kontrolu stranih sredstava pri Ministarstvu finansija SAD je 10. januara objavila da je uvela sankcije NIS-u. Sankcije bi, kako je navela Beogradska berza, mogle da utiču na poslovanje tog društva i na cenu akcija.
Akcijama NIS se 14. januara 2025, trgovalo po ceni od 718 dinara, a 10. januara, kada se još iščekivala odluka Ministarstva finansija, cena ove akcije bila je viša 43 dinara i iznosila je 761 dinar.
U poslednje 52 nedelje akcije NIS su najvišu cenu imale 9. aprila 2024. godine, od 900 dinara po akciji, dok je najniža cena, od 622 dinara, zabeležena 16. decembra 2024.
Dodaj komentar