U Srbiji je u toku masovno uginuće pčela i do sada je stradalo više od 50 odsto pčelinjih društava a najverovatniji uzrok toj pojavi je prošlogodišnja suša i nedostatak polena zbog čega su loše hranjene tokom perioda odgajanja, izjavio je u sredu predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije Rodoljub Živadinović.
On je agenciji Beta rekao da se prikupljaju podaci o uginućima u celoj Srbiji, ali da se za sada zna da je u nekim opštinama uginulo i 90 odsto pčelinjih društava.
Jedno pčelinje društvo čini od 20.000 do 50.000 pčela i nekoliko hiljada trutova.
Dodao je da se pretpostavlja da je osnovni uzrok uginuća nedostatak polena jer su uginuća manja u dolinama reka gde je bilo vlage i cvetovi su, ipak, dali izvesne količine polena.
U uslovima izuzetno visokih temperatura i manjka vlage pčele su, prema njegovim rečima bile slabo ishranjene, zbog čega im opada imunitet i tada lakše podležu virusnim bolestima.
Postoji, kako je istakao, više od 20 vrsta virusa, a u svakoj košnici ih ima bar dve–tri vrste.
Slična situacija je, kako je naveo i u Mađarskoj, a u SAD je do sada stradalo 62 odsto društava.
„U Americi problem uginuća pčela traje još od 2006. godine, i od tada svake godine ugine najmanje 30 odsto društava, pa je uloženo više desetina miliona dolara u ispitivanja, ali uzrok nije otkriven“, rekao je on.
Zbog uginuća pčela štetu će imati poljoprivreda jer će se smanjiti oprašivanje, pod uslovom da pčelari u Srbiji ne obnove društva. Prema dosadašnjim najavama, to neće ni učiniti jer se proizvodnja meda ne isplati zbog uvoza falsifikovanog meda čija je cena od dva do pet puta niža od proizvođačke cene meda u Srbiji.Procena je, prema njegovim rečima, da proizvodnja jedne trećine hrane na planeti zavisi od oprašivanja pčela.
Dodaj komentar