Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Reporteri bez granica: EU inertna prema represiji nad novinarstvom u Srbiji

Reporteri bez granica: EU inertna prema represiji nad novinarstvom u Srbiji

Međunarodna organizacija „Reporteri bez granica“ (RSF) je danas saopštila da su politički zvaničnici EU „inertni pred sistematskom represijom nad novinarstvom u Srbiji“ koje je pod pretnjom političkih i sudskih pritisaka, te „EU više ne može da skreće pogled“.

„Vlasti Srbije se ljuljaju pod pritiskom narodnog protesta i stežu obruč oko nezavisnih i kritičkih medija“, piše danas na sajtu RSF.

RSF je pozvala Evropski parlament da osigura da Evropska komisija preuzme odgovornost zbog tih teških napada na slobodu medija, „čije poštovanje je preduslov za pristupanje Srbije Evropskoj uniji“.

„Vlasti stalno dovode u pitanje bezbednost i nezavisnost medija u Srbiji koji su blizu gušenja. Zemlje članice i institucije Evropske unije ne mogu da ostanu bez stava pred tim sistematskim kršenjem prava na informisanje“, smatra RSF i traži „oštro protivljenje evropskih institucija“.

RSF smatra da je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen posle sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem iznela „mlaku“ opasku o potrebi preduzimanje „mera“ za slobodu medija, a komesarka za proširenje Marta Kos se „zadovoljila da samo pomene nezavisne medije bez ukazivanja na teško ugrožavanje tih medija u Srbiji“.

Protesti pokrenuti posle smrtonosnog pada nadstrešnice na ulazu tek renovirane Železničke stanice u Novom Sadu proširili su se na kritiku sistema i korupcije, okupljajući stotine hiljada demonstranata, podseća AFP.

U članku Reporteri bez granica navode 14 napada na novinare u Srbiji od početka tih protesta 1. novembra.

RSF tako piše da je 25. teško vandalizovan automobil novinarke Rijalde Mujezinović kritičarke režima, da su novinara istraživačkog medija BIRN Saše Dragojla na očigled policije napale pristalice Vučićeve partije, a da su tokom izveštavanja 15. februara aktivisti iste partije pretili smrću novinarki televizije N1 Kseniji Pavkov.

RSF ukazuje da su od početka demonstrancija studenti optuživani u tabloidima da su „strani agenti“ koje plaća i opozicija da „pripreme državni udar“. Oni su, kaže RSF, i mete kampanja dezinformacija.

Medijskim prostorom u Srbiji u velikoj meri dominiraju mediji bliski režimu, među kojima brojni tabloidi i televizije, kaže RSF i dodaje da se televizije koje se smatraju kritičnim prema vlasti ne mogu videti na kanalima javnog operatera Telekom Srbija.

Po klasifikaciji RSF o slobodi medija za 2024. godinu, Srbija je bila na 98. mestu među 180 zemalja i teritorija.

Dodaj komentar

Pošalji

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu