Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Narodna skupština RS usvojila ostavku premijera Radovana Viškovića

Narodna skupština RS usvojila ostavku premijera Radovana Viškovića

narodna skupstina republike srpske, radovan viskovic, ostavka, k-013, bosna i hercegovina, republika srpska

Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) prihvatila je danas ostavku dosadašnjeg premijera RS Radovana Viškovića, čime po automatizmu pada i cela Vlada RS.

Višković je prehodno u svom obraćanju poslanicima izjavio da je ostavku na funkciju predsednika Vlade RS podneo kao „politički odgovoran čovek“, pokušavajući da RS ide u pravcu što većeg političkog konsenzusa u, kako je rekao, najizazovnijem političkom trenutku u kojem se našla RS od kraja rata u BiH do danas.

Naveo je da je bio premijer RS najduže od svih, šest godina i osam meseci, i da svom nasledniku ne ostavlja nikakve neizmirene obaveze iz budžeta RS.

Navodeći da je Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) svim političkim partijama u RS, uključujući i opoziciju, ponudila vladu nacionalnog jedinstva, ali da to nije prihvaćeno.

Istakao je i da zbog ranije izvršenih promena u sastavu Vlade zakonski više nije mogao izvršiti rekonstrukciju svog kabineta na kvalitetan način niti je mogao postaviti ministre iz nekih političkih partija, koji će se naći u budućoj vladi.

„Posle presude Suda BiH i odluke Centralne izborne komisije (CIK) u vezi sa predsednikom RS, treba nam jedinstvo i sabornost da bi sačuvali RS, pre svega zbog onih koji su dali živote za RS“, istakao je Višković.

Ocenio je da „niko ne može svoj lični interes i komfor staviti iznad RS i srpskog naroda“.

„Šta god budem radio u budućnosti, radiću u interesu RS“, istakao je Višković.

Narodna skupština ne raspravlja o ostavci premijera, već je samo usvaja ili prima k znanju.

Poslanici će tokom posebnog skupštinskog zasedanja razmatrati i donošenje odluke o raspisivanju referenduma povodom presude Suda BiH i odluke CentraIne izborne komisije BiH (CIK) da se Miloradu Dodiku oduzme predsednički mandat, pošto je pravosnažno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog delovanja zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika u BiH.

Poslanici će po hitnom postupku razmatrati i predlog izmena Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi, prema kojima bi za sprovođenje referenduma bila zadužena komisija, koju bi imenovao entitetski parlament.

Dodaj komentar

Pošalji

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu