Nivo Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara, što će ugroziti obalna područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva.
To se navodi u Nacrtu nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene, preneo je danas RTCG.
U dokumentu se ističe da su plaže i staništa na niskim delovima obale osetljivi na obalne poplave, rast nivoa mora i rizik od nestanka.
"Projektovani porast nivoa Jadranskog mora, kao mora sa prirodnim bogatstvima, do kraja veka je 35 centimetara, što će uticati na mogućnosti za rekreaciju na njegovim plažama koje postaju nedostupne ili neprivlačne zbog erozije", navodi se u Nacrtu.
Uticaji se, kako se dodaje, proširuju na turističku infrastrukturu i stanovanje, što dovodi do gubitka privrednih dobara kao što su restorani, smeštajni kapaciteti i plaže.
"Funkcionalnost vitalne infrastrukture kao što su luke, marine i brodogradilišta takođe je ugrožena, što kasnije smanjuje ukupnu turističku privlačnost primorskih regiona", konstatovano je u dokumentu.
Projekcije ukazuju da su najugroženija područja Ulcinj (posebno Ada Bojana), Bar, Tivat i delovi Bokokotorskog zaliva, uključujući i Kotor.
U Nacrtu se navodi da su delovi obale od Bokokotorskog zaliva do ušća Bojane izloženi delovanju talasa i poplavama, kao i da trenutno ne postoje mere za zaštitu od rasta nivoa mora.