Srbija će ove godine biti domaćin Svetskog prvenstva u šah-boksu, saopštio je danas Bokserski savez Srbije.
„Nakon Svetskog prvenstva za žene u boksu koje će biti održano u Nišu marta 2025, uslediće i šah-boks šampionat sveta. Bokserski savez Srbije napravio je dogovor sa Svetskom šah-boks organizacijom o organizaciji takmičenja koje je ušlo na listu naj trend sportova planete i sporta koji će obeležiti budućnost. Izuzetno smo srećni što će se i Srbija upisati na listu domaćina globalne šah-boks zajednice koja broji 38 zemalja i koja će ove godine proslaviti 22 godine postojanja“, rekao je generalni direktor Bokserskog saveza Srbije Sergej Lomakin.
Šah-boks je sport u kome dva takmičara igraju naizmenično runde blic šaha i boksa dok jedan ne pobedi matom ili nokautom.
Takođe je moguće pobediti vremenskom kaznom kao u šahu i bokserskom odlukom ako je u šahovskoj rundi nerešeno. Obično se događaji održavaju u bokserskom ringu koristeći amatersku boksersku opremu i pravila. Šahovska runda se takođe igra u ringu sa pomeranjem stola, table i sedišta van ringa za svaku rundu.
„Među novitetima, uprkos 22 godini postojanja je i hibridni sport koji kombinuje dve tradicionalne discipline: šah i boks. Srbija kao zemlja sporta i zemlja koje iz godine u godinu organizuje brojna međunarodna, u velikoj meri svetska i evropska takmičenja svih kategorija, sada će biti epicentar šah-boksa“, navodi se u saopštenju Saveza.
Šah-boks izmislio je francuski strip umetnik Enki Bilal, a prilagodio ga holandski umetnik performansa Iepe Rubing kao umetnički performans, da bi kasnije prerastao u takmičarski sport. Šah-boks je posebno popularan u Ujedinjenom Kraljevstvu, Indiji, Finskoj, Francuskoj i Rusiji.
Prvo takmičenje u šahovskom boksu održano je u Berlinu 2003. godine. Iste godine u Amsterdamu je održana prva borba na Svetskom prvenstvu u saradnji sa Holandskim bokserskim savezom kao i Holandskom šahovskom federacijom.
Prvo Evropsko prvenstvo u šah-boksu održano je u Berlinu 1. oktobra 2005. godine. Postoji tendencija da se šah-boks uključi i na listu Olimpijskih igara, što je prvi kao ideju izneo 2016. tadašnji predsednik FIDE Kirsan Iljumžinov.
„Šah-boks je atraktivan, zahtevan, spektakularan sport, koji zahteva raznovrstan skup veština. Sa jedne strane imate igru mozga, što zahteva izuzetnu smirenost i koncentraciju, sa druge strane imate igru i mozga i srca i adrenalin koji ide uz sve to, tako da je ovo sport za hrabre i ujedno ljude od intelekta“, rekao je Lomakin.
Kao i u boksu, šahbokseri su podeljeni u težinske kategorije. Na profesionalne šah-boks događaje od oktobra 2014 primenjuju se kategorije za muškarce starije od 17 godina – do 70 kilograma, 80 kilograma, 90 kilograma i preko 90 kilograma.
U ženskoj konkurenciji za starije od 17 godina – kategorije do 55 kilograma, 65 kilograma, 75 kilograma i preko 75 kilograma.
„Sport zahteva kombinaciju mentalne oštrine, strateškog razmišljanja i fizičke spremnosti. Takmičari moraju biti vešti šahisti i sposobni bokseri, čime šah boks postaje multidimenzionalna i fizički zahtevna aktivnost. Integracija dve različite discipline dodaje sloj složenosti i strategije, što ga čini sportom koji testira i intelektualnu i fizičku snagu“, dodao je Lomakin.
Dodaj komentar