Čelsi eliminisao Dortmund, Benfika razbila Briž

liga šampiona, fudbal

Fudbaleri Čelsija plasirali su se u četvrtfinale Lige šampiona, pošto su večeras u Londonu pobedili ekipu Borusije iz Dortmunda rezultatom 2:0 u revanš meču osmine finala najkvalitetnijeg evropskog klupskog takmičenja. Plasman u četvrtfinale je izborila i Benfika, koja je pobedila Klub Briž 5:1.

Čelsi je izborio plasman u četvrtfinale Lige šampiona ukupnim rezultatom 2:1. Borusija je u prvom meču, koji je odigran u Dortmundu, slavila 1:0.

Dobar deo meča odredila su dešavanja pre i na samom početku istog. Trener "milionera" Edin Terzić nije mogao da računa na Gregora Kobela i Karima Adejemija, strelca jedinog gola u prvom meču, dok se Julijan Brandt povredio već u četvrtom minutu zbog čega je morao da izađe.

Kao da je rani ostanak bez ključnog igrača poremetio goste koji su tokom većeg dela susreta bili u inferiornoj poziciji, ali se protivnik i pored toga mnogo mučio da dođe do dva gola.

U uvodnim trenucima meča Žoao Feliks je bio "x" faktor koji je gurao Čelsi ka golu koji nikako nije došao, a ko zna u kom pravcu bi otišao meč da je Marko Rojs u 18. minutu šutirao bliže stativi iz slobodnog udarca. Ovako je Kepa odbranio možda i najbolju priliku za goste na ovom meču.

Po prvi put se okvir gola Aleksandera Majera zatresao u 28. minutu kada je Kai Haverc pokupio odbitak i pogodio stativu. Nije tu stalo sa lošom srećom za nekadašnjeg igrača Bajera iz Leverkuzena koji 10 minuta kasnije postiže prelep gol pod prečku, ali je isti poništen zbog prethodne ofsajd pozicije Rahima Sterlinga.

Upravo je nekadašnji igrač Liverpula i Sitija bio taj koji je prekinuo tu lošu seriju "plavaca" i doneo im zasluženu prednost u 44. minutu. Feliks je centrirao po zemlji, a Sterling promašio loptu. Ostala je u njegovom posedu, pa čak i nakon duela sa Rojsom. Odlučio je da dalje ne rizikuje i svom snagom šutnuo ka protivničkom golu što je bilo dovoljno.

Potpuni, haotični rasplet smo dobili nedugo po početku drugog poluvremena.

Ben Čilvel je bio po levoj strani i uputio centaršut, a lopta je na svom putu pogodila Vulfa u ruku. Makeli najpre nije ništa signalizirao, ali je nakon provere u VAR sobi pokazao na "belu tačku".

Loptu je postavio Haverc, zaleteo se i kada je Majer već krenuo u drugu strani i svi počeli da slave, lopta je još jednom pogodila stativu. Ipak, na sreću Čelsija, penal je ponovljen jer je golman Borusije izašao sa linije pre vremena.

Haverc je ponovo bio taj koji je imao najviše hrabrosti i još jednom je šutirao u isti ugao – samo je ovaj put pogodio za prolazak Čelsija među najboljih osam.

Do kraja nije bilo većih opasnosti po gol Kepe, sem jednog pokušaja Alea.

Benfika razbila Briž i izborila plasman u četvrtfinale Lige šampiona

Fudbaleri Benfike plasirali su se u četvrtfinale Lige šampiona, pošto su večeras u Lisabonu pobedili Klub Briž rezultatom 5:1 (2:0) u revanš meču osmine finala najkvalitetnijeg evropskog klupskog takmičenja.

Benfika je izborila plasman u četvrtfinale LŠ, pošto je u prvom meču slavila sa 2:0. Golove za lisabonski klub u večerašnjem meču postigli su Rafa Silva u 38, Gonkalo Ramos u poslednjim trenucima prvog poluvremena i 57, Žoao Mario u 71. i David Neres u 77. minutu. Jedini strelac za goste bio je Bjorn Meijer u 87. minutu.

Nisu gosti iz Belgije ni imali realnu šansu. Ne samo da su stigli sa dva gola zaostatka nego i u očajnoj formi i sa samo dva trijumfa u ovoj godini. Na drugoj strani je bila ekipa koja je poslednji put poražena u decembru.

Ekipa Rodžera Šmidta je igrala bez srpskog fudbalera Mihajla Ristića koji, doduše, najverovatnije ne bi ni počeo u startnih 11.

Sjajno su započeli domaći igrači i nekoliko sekundi pre isteka prvog minuta su poveli. Strelac je bio Žoao Mario i on je, barem na nekoliko sekundi, postao prvi igrač od Euzebija koji je na pet uzastopnim susreta u elitnom evropskom takmičenju postigao gol.

Sjajno se snašao vezista koji igra sezonu života i petom postigao gol, ali je isti poništen nakon provere u VAR sobi.

Nisu mnogo očajavali igrači Benfike i nastavili su da budu daleko bolji protivnik od tima koji sa klupe predvodi Skot Parker.

Rezultat je stigao u finišu poluvremena preko maestralnog Gonsala Ramoša koji je učestvovao u oba gola na isteku prvih 45 minuta. Najpre je u 38. minutu asistirao Rafi Silvi, a potom u drugom minutu nadoknade i sam postigao pogodak nakon što je "promešao" proivničku odbranu.

Strelac het-trika protiv Švajcarske na Svetskom prvenstvu je tako sa nepune 22 godine postao prvi igrač koji je postigao i asistirao gol u dresu Benfike u meču Lige šampiona.

U 57. minutu je postigao i svoj drugi gol na meču na asistenciju Grimalda, a do kraja je do svog gola stigao Žoao Mario iz jedanaesterca u 71. minutu.

Konačan rezultat je postavio David Neres. Rezervista je u 78. minutu zatresao mrežu Minjolea po peti i poslednji put.

Žreb četvrtfinala Lige šampiona biće održan 17. marta.

Liga šampiona, osmina finala

Utorak:
Benfika – Klub Briž 5:1 (2:0 prvi meč) Rafa 38, Ramoš 45+2, 57, Mario 71 Neres 78 – Meijer 87
Čelsi – Borusija Dortmund 2:0 (0:1 prvi meč) Sterling 44, Haverc 53