Fudbaleri Holandije u polufinalu Evropskog prvenstva

holandija, polufinale, euro 2024, k-013

Fudbalska reprezentacija Holandije plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva, pošto je u Berlinu pobedila Tursku sa 2:1.

Povela je Turska golom Sameta Ajkadina u 35. minutu, a Holandija je do preokreta stigla pogotkom Stefana De Fraja u 70. i autogolom Merta Muldura u 76. minutu.

Holandija je ofanzivnije ušla u meč, imala inicijativu i veći posed lopte, i najbliži golu su bili posle pokušaja Depaja i Ćavija Simonsa.

Sredinom poluvremena Turska je uspela da se oslobodi pritiska i zapreti preko Bardakdžija, koji je iz dobre pozicije loše zahvatio loptu i šutirao preko gola.

Turska je povela u 35. minutu. Guler je uputio centaršut na drugu stativu, gde je najviši u skoku bio Akajdin i sa nekoliko metara od gola udarcem glavom pod prečku zatresao mrežu.

I u drugom delu Holandija je nastavila sa inicijativom, ali je prvu priliku imala Turska, kada Guler u 56. minutu šutirao iz slobodnog udarca sa 26 metara, ali njegov dobar udarac zaustavila stativa.

Turska je novu priliku imala u 65. minutu, šutirao je Jilmaz sa uvice šesnaesterca po sredini gola, ali je bio dobro postavljen golman Verbrugen.

Holandija je izjednačila u 70. minutu. Centrirao je Depaj, najviši u skoku je bio De Fraj i udarcem glavom sa oko 10 metara po sredini gola zatresao mrežu.

Šest minuta kasnije viđen je rezultatski preokret. Dumfris je uputio po zemlji loptu u šesnaesterac, na drugoj stativi je bio Gakpo, pokušao je da ga zaustavi Muldur ali je u padu pogodio sopstvenu mrežu.

U 85. minutu Turska je imala dobru priliku za izjednačenje, ali je udarac Čelika malo ispred gola izblokirao Van De Ven, u nastavku akcije ponovo je dobro intervenisala odbrana Holandije i De Fraj je izblokirao novi pokušaj turskih napadača.

Gakpo je imao priliku u 89. minutu priliku da reši pitanje pobednika, izašao je sam ispred golmana ali je Gunok odlično reagovao i sačuvao svoju mrežu.

Najbolju priliku za izjednačenje Turska je propustila u drugom minutu nadoknade. Ajhan je šutirao sa pet metara, Verbrugen je instinktivno reagovao i odbranio njegov udarac.

Pokušavala je Turska do kraja meča, ali je Holandija uspela da se odbrani i izbori plasman u polufinale.

U polufinalu, Holandija će 10. jula u Dortmundu igrati protiv Engleske.