Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik je saopštio da „u svetlu brojnih pogrešnih tumačenja“ njegovih izjava posle vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji“ želi da „razjasni neka pitanja kako bi se izbeglo dalje širenje nepotpunih informacija“, i naveo da je „zaista zabrinut zbog broja pritužbi i nepravilnosti koje se prijavljuju“ u vezi s njima.
„Da bismo detaljno ocenili ove izbore, potreban nam je završni izveštaj misije OEBS-a“, napisao je Bičik na društvenoj mreži „X“ i ukazao: „Imperativ je da se svi izborni nedostaci i žalbe istinski rešavaju u institucijama Srbije. Računamo na njihovu punu posvećenost saradnji sa međunarodnim organizacijama“.
Po njegovim rečimna, „otklanjanje konkretnih nepravilnosti na dan izbora i sistemskih nedostataka u izbornom okviru ostaje u interesu svih – države, birača i napretka Srbije na putu ka EU“.
Ocenio je da su „prevremeni parlamentarni izbori 17. decembra održani usred društveno i politički podeljenog ambijenta“ i naglasio da „iako su izbori tehnički dobro vođeni i protekli bez većih problema, međunarodni posmatrači su prijavili brojne nepravilnosti“.
To, kako je naveo, „uključuje zloupotrebu javnih resursa, nedostatak razdvajanja zvaničnih funkcija od aktivnosti u okviru kampanje, zastrašivanje i pritisak na birače, uključujući slučajeve kupovine glasova“.
„Pored toga, REM je bio pasivan tokom cele kampanje i njegovi predstavnici nisu komunicirali sa međunarodnim posmatračima“, napisao je Bilčik, ponovivši ocenu o REM-u koju je i ranije izneo.
Bilčik je takođe napisao: „Kao stalni izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, uvek sam pozivao srpske vlasti da u potpunosti poštuju preporuke OEBS/ODIHR-a o sprovođenju izbora. U mom najnovijem izveštaju o Srbiji koji je usvojila velika većina poslanika Evropskog parlamenta u maju 2023. godine, postoji nekoliko paragrafa koji se odnose na sprovođenje izbora“.
„Konkretno, paragrafom 24 pozivamo Srbiju da se u potpunosti pozabavi preostalim preporukama OEBS-a, posebno pristupom konkurentskih kandidata medijima, povećanjem transparentnosti i proverljivosti finansiranja kampanje, kao i merama koje bi sprečile pritiske na birače i zloupotrebe administrativnih resursa, u konsultaciji sa stručnjacima organizacija civilnog društva i dosta uoči narednih izbora, kako bi se sprečile nepravilnosti i bilo kakve prevare i garantovalo demokratsko funkcionisanje zemlje“, napisao je Bilčik.