Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website BIRODI: Pozivamo REM-a da prekine karikaturu od monitoringa

BIRODI: Pozivamo REM-a da prekine karikaturu od monitoringa

birodi, rem, monitoring medija, izbori, srbija

Biro za društvena istraživanja (BIRODI) pozvao je Regulatorno telo za elektronske medije (REM) da prekine karikaturu od monitoringa pružaoca medijskih usluga u Srbiji.

"Imajući u vidu da pored instrumenta kojima se vrši analiza sadržaja izveštavanja pružalaca medijskih uslugu (PUM), isto tako bitan element metodologije posmatanja izveštavanja PUM-ova je definisanje uzorka PUM-ova nad kojima se vrši monitoring izveštavanja, to jeste njihov uticaj na informisanje birača o izbornom procesu i programima stranaka, odnosno mogućnosti izbornih lista da predstave svoje programe.

U dokumentu o metodologiji REM je citirao OSCE priručnik za monitoring medija u kojem piše da se pri izradi uzorka monitorinsanih medija moraju uzeti u obzir:

- Vlasništvo (javno/državno ili privatno) nad medijima;

- Geografski opseg (nacionalni ili lokalni nivo) medija;

- Veličima publike/čitanosti medija;

- Sati emitovanja ili učestalost objavljivanja medijskog programa

- Ciljane publika medija

-  Broj medija koji posebno ciljaju na etničke/jezičke manjine

Iz priloženog uzorka je očito da se REM pri sastavljaju „uzorka“ nije rukovodio navedenim kriterijumima, već da je uzorak trebao da ispuni jedni svrhu, a to je da pod monitoring stavi medije sa nacionalnim pokrivanjem i medije koje je vlast prepozanala kao „opozicione“.

Deo uzorka su morale da budu svi kablovski emiteri koji imaju informativno politički program, kao i PUM-ovi čiji su vlasnici učesnici izborne kampanje ili povezana lica shodno članu članu 2 Zakona o sprečavanju korupcije.

Argument da REM nema resurse se ne sme se smatrati relevantnim! Znajući još od sredine 2020. godine da će u Srbiji 2022. godine biti održani repubički, predsednički i gradski izbori, REM je morao da u svom budžetu, shodno odgovarajućem uzorku, da planira odgovorajuća (dodatna) sredstva za realizaciju monitoringa u skladu sa metodologijom koja je u skladu sa OSCE dokumentom koji je citirao.

BIRODI od 2016. godine monitoriše N1 kao televiziju, koja je partner globalne medijske kuće CNN, sa ciljem poređemnja izveštavanje domaćih i ove televiziju. Od tada kontinuirano monitorišemo i objavljujemo podatke u našim finalnim izveštajiima.

Pozivamo REM, ali i Privremeno telo za praćenje medija da prekinu sa izradom i saopštavanjem monitoringa medija koji to nije, već se može smatati instrumentom pritiska i cenzure na medije koji se smatraju „opozicionim“, a omogućavanjem drugim medijima da vrše promociju i propagandu izbornih lista partija vlasti. Ovako sprovođenje monitoringa medija od strane REM-a je dodatan razlog da se tek raspisani izbori smataju neregularnim", navodi se u saopštenju BIRODI-ja. 

Trenutno: Se čita...