Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Ekonomista Radosavljević: ‘Rafali’ neće biti veliki pritisak na javni dug, otplaćivaće se kreditom

Ekonomista Radosavljević: ‘Rafali’ neće biti veliki pritisak na javni dug, otplaćivaće se kreditom

goran radosavljevic, kupovina rafala, srbija, k-013

 Povećanje javnog duga Srbije za 2,7 milijardi evra zbog kupovine borbenih aviona „rafal“ od Francuske, neće rizično povećati javni dug u ovom trenutku, rekao je danas ekonomista Goran Radosavljević.

Međutim, bojazan je da će se to vraćati iz novih zaduženja jer ta, kao ni slične investicije za Ekspo, neće kreirati buduće prihode za otplatu, rekao je on za Betu. Relativno posmatrano javni dug Srbije sada nije visok, ali za veoma siromašnu zemlju kao što je Srbija, apsolutni iznos jeste visok, a dinamika zaduživanja je, po njegovim rečima, ubrzana i zabrinjava.

„Zaduživanje za ‘rafale’ 2,7 ili oko tri milijarde evra povećaće javni dug oko 3,5 procentna poena, mereno u vrednosti bruto domaćeg proizvoda i to nije zabrinjavajuće, ali je bitniji drugi aspekt – pitanje za šta se Srbija zadužuje i u šta ta sredstva investira“, rekao je Radosavljević.

Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić je sinoć potpisao ugovor sa izvršnim direktorom francuske kompanije „Daso aviasion“ Erikom Trapijeom o kupovini 12 višenamenskih borbenih aviona „rafal“ sa kompletnim logističkim paketom.

Uslovi plaćanja nisu saopšteni, a mediji su preneli da će prvi avion biti isporučen 2028. a ostali dve godine kasnije.

Radosavljević je rekao da bi Srbija dug za to trebalo da vraća iz budućih prihoda i ukazao da „budućih prihoda od ‘rafala’ nema“.

„Šta su budući prihodi od ‘rafala’ – nema ih. Nisu samo prihodi od ‘rafala’ u pitanju, šta su budući prihodi od stadiona, od investicija za objekte za izložbu Ekspo 2027. na koje se planira potrošnja mnogo miljardi evra. Nema ih, nula su, čak su i negativni jer postoje troškovi održavanja tih obekata“, rekao je Radosavljević.

Dodao je da veruje da će „Srbija u budućnosti imati itekako problema u vraćanu tog duga“.

„Ova vlast se ponaša kao Luj 14 – ‘Posle mene potop!’ i baš ih briga šta će biti posle, važno je da zadovolje trenutne političke potrebe“, smatra Radosavljević.

Podsetio je da je posle vlasti Srpske radikalne stranke i Socijalističke partije Srbije krajem 1990-ih godina ostao visok javni dug i usledili su teški pregovori, otpisi i svakakve kombinacije.

„Bojim se da će Srbiju to opet sačekati, plaćaće visoke kamate i dodatno se zaduživati da bi mogla da servisira taj dug za ‘rafale’ i ostale slične investicije“, rekao je Radosavljević.

Trenutno: Se čita...

Pročitaj još i...

Najnovije: Na portalu