U objavljenoj dokumentaciji o istrazi urušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu nalazi se i analiza CIP-a.
Reč je o dokumentu koji nosi naslov "Analiza promene opterećenja nadstrešnice na južnoj fasadi stanične zgrade u ŽS Novi Sad pre izrade projekta i nakon intervencija predviđenih u projektu za izvođenje".
Analiza je naručena 4. novembra, a na sebi nosi pečat CIP-a da je primljena tri dana kasnije, odnosno nedelju dana posle obrušavanja nadstrešnice, piše Forbes Srbija.
Zaključak te analize je da su izvedeni radovi povećali opterećenje zatega između 0,8% i 1,2% odnosno, kako navode – zanemarljivo.
Analizu potpisuju tri građevinska inženjera koji su navedeni kao projektantski tim CIP-a. Kako stoji u uvodnoj rečenici, urađena je na osnovu "usmenog naloga kolegijuma direktora Saobraćajnog instituta CIP, od 4.11.2024, a u vezi sa aktuelnim okolnostima".
Inženjeri navode da su pri izradi analize koristili Projekat za izvođenje – Projekat arhitekture rekonstrukcije, dogradnje i adaptacije stanične zgrade. Oni citiraju deo projekta koji predviđa da se osam otvora na nadstrešnici zatvaraju kaljenim staklom. Ono je postavljeno u nosače od eloksiranih aluminijumskih profila. Date su karakteristike stakla iz projekta i inženjeri dodaju da je "navedeno da se sa gornje strane nadstrešnice skinu svi postojeći slojevi do betonske ploče i potom da se izvede hidroizolacija".
Drugi dokument koji su upotrebili su konzervatorski uslovi gde se navodi da treba postojeće limom pokrivene delove u zoni vetrobrana zameniti staklom, i da bi trebalo "znatno oštećenu oblogu podgleda nadstrešnice od mozaičnih pločica zameniti novom od istog ili novog materijala".
Na raspolaganju im je bila i fotodokumentacija i izveštaji sa snimanja i pregledanja objekta na licu mesta.
Takođe, inženjeri navode da su imali i "dostupne delove" arhivske dokumentacije iz 1963. godine. Tu se navodi da je reč o arhitektonskim crtežima sa detaljima oblaganja konstruktivnih elemenata nadstrešnice.
"U ovoj analizi prikazana je analiza opterećenja svih obloga i slojeva na nadstrešnici, pre i posle intervencija predviđenih u PZI", piše u dokumentu.
I već u prvom pasusu zaključka, inženjeri ocenjuju da je opterećenje nakon radova odnosno zamene hidroizolacije i dodavanja stakla povećano – zanemarljivo, piše Forbes Srbija.
"Analizom računskog modela (i upoređivanjem dobijenih reakcija oslonaca) je pokazano da je povećanje opterećenja usled zamene sloja hidroizolacije i pokrivanja postojećih otvora staklom u aluminijumskoj konstrukciji, zanemarljivo i iznosi od 0,8% do 1,2%", stoji u zaključku analize.
"Napominjemo da je do rušenja nadstrešnice došlo u trenutku kada nije bilo dodatnog opterećenja od snega, kao ni ekstremnog vetra na koji je nadstrešnica takođe dimenzionisana, a koje je mnogo veće od dobijene razlike postojećeg i novoprojektovanog stanja", stoji na kraju zaključka.
Veštačenje FTN-a: Nadstrešnica bila teža 23 tone od dozvoljenog opterećenja
Podsećamo da veštačenje koje su uradili profesori Fakulteta tehničkih nauka pokazuje da je nadstrešnica bila teža 23 tone od prvobitno projektovanog odnosno za oko 15%.
U mišljenju veštaka se navodi da je "konstrukcija nadstrešnice u trenutku neposredno pred lom bila pod opterećenjem koje je veće od prvobitno projektovanog za oko 107 kilograma po metru kvadratnom, odnosno ukupno oko 23,11 tone".
Stručni tim veštaka je u izveštaju naveo i da smatra da su "vizuelne naznake ovakvog loma morale da budu uočljive u danima koji su prethodili rušenju nadstrešnice".
Više o tome pročitajte OVDE.
Dodaj komentar