Različite promene, uključujući i promene u zakonodavstvu i obrazovanju, decenijama unazad dovele su do "Šojićizacije" Srbije u različitim segmentima, pa i građevinskoj industriji.
Ovo kaže diplomirani inženjer građevinarstva Milan Milićević govoreći o korupciji i na koji način su joj i sistem i društvo prilagođavani.
Milićević je u tekstu "Tekst povodom pada nadstrešnice koji Inženjerska komora nije objavila u svom glasilu: Za sve je kriv zakon gravitacije…", koji je objavljen na portalu Forbes Srbija detaljno objasnio koje su se promene desile, i političke promene, i promene u građevinskoj industriji, koje su nastale.
Za N1 navodi da cela priča traje suviše dugo i da je upozoravao na sve što se dešava još 2013. godine.
Prema njegovim rečima, od pada Berlinskog zida, promene koje su se dešavale, poput političkih promena, izmena zakona, reforme obrazovanja, uticale su na građevinsku industriju i dovele do "Šojićizacije" Srbije.
Dodaje da firmi poput nekadašnjih giganta u oblasti građevinarstva danas nema i da taj prostor popunjavaju neki koji dolaze sa strane.
"Sarađivao sam i sa Kinezima, i sa Turcima, i sa Grcima. To su neke firme koje ja ne razumem. Ja sam neka stara škola, ja ne razumem kako građevina može da funkcioniše bez
planiranja i pripreme. To je preduslov da bi operativa mogla da radi. I rak rana svih firmi je nedostatak planiranja i pripreme. Zakoni su tako izmenjeni i na takav način da više firme ne moraju da imaju zaposlene za planiranje i pripremu, ali operativno ne može da se radi bez toga", kaže Milićević.
U tekstu objavljenom na portalu Forbes kaže da ne želi da brani kolege koji omalovažavaju vrednost stečenih diploma zbog karaktera koji imaju, a za N1 pojašnjava da tu misli svoje kolege kojih, kako ističe, ima dosta, a koji prodaju licencu za 500 evra mesečno, da lupaju pečat i da ne vide šta se radi.
"Ja sam lično imao ponudu za jedan takav objekat, gde sam ja to eksplicitno odbio, rekao 'ne pa da mi napamet da dođe beton, da ja ne pogledam gvožđe i da ti lupim pečat. Ne dolazi u obzir'", priča inženjer građevinarstva.
Dodaje da preduzeća koja dobro rade svoj posao, smatraju da nemaju potrebe da daju mito da bi dobile posao, te da zbog toga i ne dobijaju posao.
"Tako da dobre firme su praktično izbačene, a one koje daju mito, daju mito zato što ne rade dobro", kaže Milićević.
Navodi i da je na urušavanje sistema uticao i Zakon o izgradnji, katastar, i prebacivanje u privatno zemljište, zatim zakoni o javnim nabavkama, a prvenstveno o obrazovanju.
"Jer ako hoćeš nešto, da dalekometno uradiš, srušiš obrazovanje. Da bi uveo da je po zakonu, moraš da devalviraš svo znanje, obrazovanje i da sve svedeš u neke članove. I da kažeš, sad je to po zakonu. Dakle, znanje je degradirano", objašnjava Milićević.
Da bi smo napravili napredak u odnosu na stanje u kome se nalazimo, Milićević ističe da je potrebno da napravimo korake unazad u različitim oblastima, te da to nije lako, ali da je neophodno.
Dodaj komentar