Gost Novog dana televizije N1 bio je i inspektor u penziji Siniša Janković koji je ocenio da je „seme zla u našem društvu odavno zasejano“ i da je bilo neminovno da će nići.
„Ovakav događaj – i prvi i drugi – je bilo realno pretpostaviti. U narednom periodu koji će se meriti godinama, siguran sam da će seme zla iznići i da ćemo imati nešto slično“, kazao je Janković.
Janković je mišljenja da negativne vrednosti u našem društvu vladaju na svakom mestu – od pijace, preko medija, do porodice. Parcijalne mere stoga, prema njegovim rečima, ne mogu rešiti probleme – celo društvo mora da se menja.
„Treba otkloniti uzrok. Vlast ima obavezu da nešto preduzme, a uzroci ne mogu da se otklone tako brzo i lako“, rekao je on i istakao da kod vlasti zapravo ni ne vidi želju da se ti uzroci otklone, već se građanima nudi jedna vrsta marketinga.
„Građani očekuju nešto, a sve (predložene) mere su krajnje diskutabilne (…) Gde je granica zapošljavanja policajca? To je kao da imamo vatrogsca za svakog građanina, a kuće od lako zapaljivog materijala i svuda okolo izvore plamena“, slikovito je objasnio Janković ponavljajući da treba otklanjati uzroke problema.
Masovno ubistvo kod Mladenovca nije akt terorizma
Janković i Petrović saglasili su se takođe da se masovno ubistvo u selima u okolini Mladenovca ne može okvalifikovati kao teroristički akt, kako su to učinili predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar policije Bratislav Gašić.
Terorizam se, objasnio je Janković, zasnica na tri principa: ili je verski fundiran, ili je ideološki ili je separatistički, a u ovom slučaju nijedan od ta tri elementa ne postoji.
Ocenio je da se proglašenjem ovog zločina za teroristički akt otvaraju mogućnosti da se kroz izradu novog Zakona o MUP-u uvedu brojna represivna ovlašćenja koja se kose sa ljudskim pravima i vladavinom prava.
„Jer Bože moj, ne možemo kao vlast da se borimo protiv terorizma ako nemamo zakonska ovlašćenja“, ukazao je Janković.