U Specijalnom sudu nastavljeno je suđenje u objedinjenom postupku Jovanjica u kom se sudi vlasniku imanja na kom je pronađena jedna od najvećih plantaža marihuane u Evropi Predragu Koluviji.
Sudi se i njegovim brojnim saradnicima, među kojima su i pripadnici bezbednosnih i tajnih službi.
Iznošenje uvodnih reči završio je postupajući tužilac, a potpom je uvodno izlaganje počeo jedan od branilaca iz advokatskog tima Predraga Koluvije. Advokat Aleksandar Živanović počeo je negiranjem krivice svog klijenta za izvršenje svih krivičnih dela koja se Koluviji stavljaju na teret, prenosi N1.
Potom je je detaljno osporavao gotovo svaki od predloženih dokaza Tužilaštva za organizovani kriminal.
Naglasio je da se odbrana "protivi i ne daje saglasnost za tek čitanje zapisnika sa saslušanja svih 30 svedoka u Tužilaštvu tokom istrage", zato je predložio da se svi svedoci pozovu u sud kako bi se unakrsno ispitali, ne bi li se ispravile "izopačena slika i posledice grubog medijskog izveštavanja kojim su satanizovani Predrag Koluvija i privredno društvo Jovanjica".
Kako je advokat naveo, saslušanja u istrazi su tajna i javnost je isključena, a pojedini delovi su ipak objavljivani, zbog toga je predložio da se umesto čitanja iskaza, ukoliko svedoci ne budu pozvani u sud, emituju audio-vizuelni zapisi sa tih njihovih saslušanja u istrazi.
Cilj koji advokat Živanović želi da postigne, kako je objasnio je prikazivanje ponašanja tužioca na saslušanjima, a na koje je imao niz primedbi.
Neke od primedbi su da je 18 od 30 svedoka tokom istrage ispitano suprotno Zakoniku o krivičnom postupku, te da ih je tužilac navodno navodio da inkriminišu optužene u postupku, da ih je "ometao i prekidao dok su odgovarali, a da je primedbe odbrane ignorisao i da je odbrana mogla da postavi pitanje svedocima samo onda kada je tužiocu to odgovaralo".
Takođe, advokat Živanović je u sudnici rekao da je tužilac svedocima navodno postavljao sugestivna pitanja i navodio ih na odgovore i upozoravao određene svedoke da ne smeju da odgovore na određena pitanja radi poštovanja službene tajne ili zato što je reč o strogo poverljivim dokumentima.
Među brojnim predloženim dokazima Tužilaštva koje je branilac prvooptuženog Koluvije osporavao su i nalazi veštačenja telefona optuženih. Predložio je da novi veštaci urade nova veštačenja, jer kako je rekao "veštačačenja su urađena neprofesionalno i nalazi ne odgovaraju istini".
Takođe osvrnuo se i na pronalazak falsifikovanog Rešenja Vojnoobaveštajne agencije na imanju "Jovanjica", za koji je naveo da je 2podmetnut kako bi se stvorila veza između Predraga Koluvije i VOA, odnosno Ministarstva odbrane i Vojske Srbije".
Podsetimo, dokumentom VOA iz oktobra 2019, za koji je veštačenjem utvrđeno da je falsifikat, Predrag Koluvija se, kao potpukovnik, ovlašćuje za obavljanje svih zadataka koji se tiču saradnika Miodraga Poznana, sa nadimkom "Stolar".
Njega je septembra 2019. godine Viši sud u Vranju prvostepeno osudio na šest godina zatvora zbog neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga, a reč je o kanabisu proizvedenom u Jovanjici.
Sve to je urađeno sa ciljem da Koluvija na teritoriji Niša utiče na ukidanje presude Poznanu, piše u optužniciu kojoj se navodi i da su veštaci tokom istrage utvrdili da potpis na pomenutom rešenju, koji su policijski inspektori prilikom pretresanja pronašli u fioci stola u kancelariji na imanju Jovanjica, ne odgovara autentičnom potpisu direktora VOA, brigadnom generalu Zoranu Stojkoviću, da ni pečat na tom rešenju nije originalan, ali i da veštaci nisu mogli da utvrde ko je falsifikovao Stojkovićev potpis.
O tom dokumentu je pred tužiocem za organizovani kriminal tokom istrage govorio inspektor Slobodan Milenković.
Među optuženima su uglavnom pripadnici policije i bezbednosnih službi, koji se sumnjiče da su obezbeđivali imanje Jovanjica i da su Koluviji dok je ilegalno uzgajao marihuanu, dostavljali poverljive informacije iz policije, kao i falsifikovane službene isprave.