Nacionalna laboratorija za ispitivanje i kontrolu kvaliteta mleka u Batajnici otvarana je više puta, ali još ne radi ono za šta je napravljena - da ispituje kvalitet ove namirnice na tržištu.
Ona je, prema raznim najavama, opremljena još krajem 2015. godine.
Iako se u medijima nekoliko puta pisalo da je otvorena, obilazili su je političari, ali ona i dalje ne radi ono za šta je napravljena, piše N1.
Jedno od poslednjih obećanja je ono ministarke poljoprivrede Jelene Tanasković, koja je u februaru ove godine, na sastanku dela poljoprivrednih proizvođača koji se bave proizvodnjom mleka, rekla da će laboratorija početi da radi – u najkraćem roku. Koji je taj najkraći rok - nije precizirano.
Novac u ovaj projekat, koji je trebalo da stočarima u Srbiji da realnu sliku kvaliteta mleka, uložila je Evropska unija i to 7,8 miliona evra, kao i Srbija, koja je iz budžeta izdvojila 3,6 miliona evra.
Zašto i dalje ne radi?
Nadležni su ranije kao jedan od vodećih problema da se otvori laboratorija navodili nedostatak radne snage, taj problem je u međuvremenu rešen, ali su se pojavili drugi - poput nedostatka fiskalne kase.
Ministarka Tanasković objasnila je da je Nacionalna laboratorija opremljena i spremna za rad, ali da je problem što nisu mogli da izdaju račune i da naplaćuju uslugu po zakonu – nisu imali fiskalnu kasu.
"Sada idemo u izmenu zakonodavnog okvira. Otvorili smo evidencioni račun u Trezoru, da mogu da naplaćuju. U narednih nekoliko meseci laboratorija će biti otvorena za tržište", najavila je Tanasković ponovo u aprilu ove godine.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić najavila je još u februaru 2019. godine, nakon obilaska Direkcije za nacionalne referentne laboratorije u Beogradu, da će "svi proizvođači mleka morati dva puta mesečno da testiraju svoje proizvode u Nacionalnoj laboratoriji za kontrolu mleka".
Brnabić je tada izjavila da će analize biti besplatne, pri čemu će svaki proizvođač dobiti smernice o tome šta da preduzme ukoliko postoje odstupanja u kvalitetu njihovih proizvoda od evropskih standarda.
"To što Srbija ima akreditovanu Nacionalnu laboratoriju za građane znači veću bezbednost i bolji kvalitet hrane, a za proizvođače standardizaciju kvaliteta proizvoda i fer tržište", rekla je.