Univerzitetski profesor u penziji Miodrag Zec izjavio je danas da je mnogo razloga da studenti dignu glas, jer duštvo, kako je ocenio, klizi u javašluk i nekompetenciju.
Zec je agenciji Beta kazao da bi jedan od osnovnih studentskih zahteva trebalo da bude da znanje bude osnov za uspeh, a ne podobnost bilo kome i bilo čemu.
"To znači da kada najbolji studenti prava apliciraju u sudski sistem budu priznati i primljeni. Isto da važi za lekare, inženjere, ekonomiste... Kompetencija bi trebalo da bude načelo jednog malog ranjenog društva. Društvo mora izvući najbolje i one koji najviše znaju, ali to, nažalost u Srbiji nije slučaj. Postoji na hiljade primera da je podobnost glavni kanal uspeha, a da kompetencija traži svoj izlaz u inostranstvo, što je tragedija za naciju", rekao je profesor.
Da bi društvo bilo uspešno, dodao je, potrebno je da postoje princip kompetencije i princip podele vlasti.
"Srpsko društvo klizi u javašluk i nekomptenciju", naglasio je.
"Studentima bi trebalo da se pridruže profesori i da se zatraži da se konačno stane na put lažnim diplomama i lažnim univerzitetima. Ako društvo ubija seme znanja u začetku, onda će se desiti da nam lekari u bolnicama na Guglu traže gde se nalazi bubreg. U Srbiji se urušava znanje, a znanje je osnovni kreativni element jedne nacije. Ako to hoće Srbi, sretno im bilo", poručio je profesor Zec.