Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website NBS sa drugim organima traži rešenje da se spreči pokušaj Prištine

NBS sa drugim organima traži rešenje da se spreči pokušaj Prištine

nbs, platni promet, kosovo i metohija, dinar

Najavom ukidanja platnog prometa sa centralnom Srbijom od 1. februara, privremene prištinske institucije ugrožavaju opstanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i ne postoji nijedan objektivni razlog za preduzimanje takvog koraka, a Narodna banka Srbije sa drugim državnim institucijama radi na pronalaženju rešenja kako ova uredba ne bi bila primenjena, izjavio je danas za Tanjug direktor Sektora za kontrolu banaka u NBS Darko Stamenković.

Prema njegovim rečima, institucije u Prištini protivpravnim aktivnostima i merama nastoje da ukinu platni promet u dinarima, pre svega, građanima srpske nacionalnosti, a taj pokušaj ide u pravcu nastojanja da se donošenjem posebnih podzakonskih propisa, spreči transport srpskog dinara, odnosno gotovine na Kosovu i Metohiji.

"Narodna banka Srbije je u koordinaciji sa svim nadležnim državnim institucijama, zahvaljujući predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću pokrenuta je intenzivna diplomatska aktivnost kako bi se ovi pokušaji Prištine sprečili. U neposrednoj smo komunikaciji sa Kancelarijom za Kosovo i Metohiju, a u okviru svojih nadležnosti, NBS se trudi da pruži sve potrebne analize u vezi sa posledicama i efektima donošenja ovakvih mera, kao i da analiziramo sve moguće načine rešavanja postojećeg problema", rekao je on.

Naglasio je da su najavljene mere direktno usmerene protiv opstanka i obezbeđenja osnovnih uslova za život srpskog stanovništva i svih onih koji primanja ostvaruju u dinarima.

"To su primanja po osnovu zarada u zdravstvu, obrazovanju, socijalnih davanja, penzija. Nastojanja prištinskih institucija idu u pravcu onemogućavanja efektivnog pristupa sredstvima građana koji ta sredstva primaju od institucija Srbije na račune. Želim da naglasim da se transport srpskog dinara, odnosno gotovine na Kosovu i Metohiji, nesmetano odvija unazad više od 20 godina bez većih problema, transparentno, prijavljivan je na administrativnim prelazima sa Kosovom i Metohijom, a prištinske institucije su u prethodnom periodu bile upoznate sa obavljanjem tog transporta", naveo je Stamenković.

Istakao je da se najavljenim merama ne sprečava samo transport, već i finansijskim institucijama Srbije na Kosovu i Metohiji, onemogućava da distribuiraju tu gotovinu građanima na KiM.

Stamenković je naglasio i da pokušaji prištinskih institucija da predstave da je jedino zakonito sredstvo plaćanja na Kosovu i Metohiji evro, nisu tačni, jer kako je ukazao jedina emisiona centralna banka koja je dozvolila upotrebu svoje valute na Kosovu i Metohiji, južnoj srpskoj pokrajini, jeste Narodna banka Srbije.

2024-01-19 17:25:57

"Prištinske institucije su se samovoljno i unilateralno odlučile za de fakto upotrebu evra, ali čak i evropske institucije naglašavaju da to nije urađeno na osnovu postignutih dogovora sa evropskim institucijama, da to nije zakonito već de fakto sredstvo plaćanja na Kosovu i Metohiji", rekao je on.

Dodao je da zato NBS sa svim nadležnim državnim institucijama radi na rešavanju ovog problema i pruža im podršku u pronalaženju rešenja.

Trenutno: Se čita...