Pri ulasku u EU, od 10. novembra, građanima Srbije će trebati poseban sertifikat, ali čak ni on im neće garantovati ulazak u neku od država članica, piše portal Nova.rs.
Evropski sistem putnih informacija i odobrenja (ETIAS) tada će biti u primeni, a sertifikat će biti potreban i za ulazak u Švajcarsku, Norvešku, Island i Lihtenštajn, koje su članice šengenskog sistema, i to za državljane oko 60 zemalja.Dobijanje sertifikata ne znači da se putniku automatski odobrava ulazak u zemlju EU. Svi putnici će i dalje biti pregledani, a granični službenik može odbiti ulazak osobi koja ne ispunjava uslove. Licima bez ETIAS ovlašćenja svakako će biti odbijen ulazak na granicu.
Razlog za odbijanje ulaska može biti ugrožavanje bezbednosti, što će biti utvrđeno proverom baze podataka, a podaci će biti dostupni policijskim službama zemalja članica Šengenskog sistema i policijskoj agenciji EUROPOL tokom krivičnih istraga, navodi Nova.rs.
Takođe, ulazak može da bude odbijen zbog ugrožavanja zdravlja, što će se utvrđivati lekarskim pregledom.
Uslov za ulazak u zemlju EU je i da boravak bude opravdan, a putnik može da bude vraćan ako nema dovoljno novca do planiranog povratka.
Uobičajeni iznos je oko 100 evra dnevno i zavisi od zemlje članice EU. Sve članice imaju svoja pravila i propisan minimalan iznos novca neophodan za boravak u njihovoj zemlji.
Na primer, od posetilaca Španije iz zemalja koje nisu članice EU moglo bi se tražiti da pokažu da imaju novca da održe svoj boravak u zemlji. Misli se na putnika iz bilo koje od preko 175 zemalja koje nisu deo EU ili šengenskog prostora. U toj zemlji je potrebno imati minimalno 90 evra dnevno po osobi za vreme svog putovanja.
U Francuskoj je suma slična kao u Španiji, ali ako putnik nema potvrdu o smeštaju biće mu potrebno 120 evra dnevno. U Nemačkoj, kao i u Italiji, je cifra mnogo niža, samo 45 evra dnevno.
Dodatno, putne isprave ne smeju isteći za manje od tri meseca od datuma kada lice planira da se vrati u svoju zemlju, a pasoš ne sme biti stariji od 10 godina.
I posle uvođenja novog sistema ostaje skeniranje putnih isprava, ali će prestati pečatiranje pasoša na graničnom prelazu.
Ako se zahtev za ETIAS odobrenje putovanja odbije, poništi ili poništi, osoba će dobiti e-poruku u kojoj će biti navedeni razlozi za odbijanje i naziv organa koji je doneo odluku.
Postoji mogućnost žalbe, a e-mail će sadržati informaciju kojoj zemlji ili zemljama da se žalite sa opisom odgovarajuće žalbene procedure. Žalbe se rešavaju u skladu sa zakonima tih zemalja.
Osoba čija je prijava odbijena može ponovo podneti zahtev za ETIAS dozvolu.
EES je uspostavljen u novembru 2017. godine, ali njegova primena je više puta odlagana.
ETIAS će zahtevati od građana oko 60 zemalja da popune poseban formular putem interneta ili mobilne aplikacije pre putovanja.
Prilikom popunjavanja prijave putnik će unositi lične podatke i detalje putne isprave. On će takođe morati da unese podatke o obrazovanju i trenutnom zaposlenju, kao i detalje o planiranom putovanju i boravku u zemlji EU.
Novi pasoš će zahtevati novu prijavu. Takođe će se tražiti detalji o svim krivičnim presudama, prošlim putovanjima u ratne zone ili zone sukoba, kao i informacije o tome da li je osoba deportovana iz bilo koje zemlje.
U slučaju porodičnog putovanja svaki član će morati posebno da se prijavi za ETIAS, a sistem će biti dostupan na jezicima zemalja članica. Od putnika se mogu tražiti i potvrda o rezervaciji hotela i potvrda o zaposlenju, a takođe može biti pozvan na razgovor u ambasadu zemlje u koju planira da putuje.
ETIAS dozvola važiće tri godine ili do zamene putne isprave kojom se neko prijavio.