Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Opozicija za danas najavila protest: Koji su zahtevi, koliko su realni i zašto je Vučić protiv?

Opozicija za danas najavila protest: Koji su zahtevi, koliko su realni i zašto je Vučić protiv?

protest, srbija, opozicija

Dok deo opozicionih partija posle dva masovna ubistva prošle nedelje poziva građane da se danas, 8. maja u 18 sati okupe na protestima u Novom Sadu i Beogradu.



Protesti su najavljeni i u drugim gradovima.

U Beogradu će protest biti ispred zgrade Skupštine Srbije, dok će u Novom Sadu okupljanje biti na Trgu slobode.

Protest u Beogradu su najavile poslaničke grupe Ujedinjeni, Narodna stranka, Zeleno-levi klub, Moramo-Zajedno, Demokratska stranka i Dveri.

Skup u Novom Sadu organizuju Građanski pokret Bravo, Centar za interkulturnu komunikaciju, Demokratska stranka, Europolis, Most solidarnosti, Narodna stranka, Nova - Da se struka pita, OSA, Savez antifašista Vojvodine, SRCE -
Srbija centar, Šodroš survivor kamp, Vojvođanska politikološka asocijacija, "Zajedno" i Zelena mreža Vojvodine.

Kako piše list Danas, parlamentarna opozicija nije jedinstvena, pa je deo desnice odbio da podrži zahteve i izneće svoje, poput Zavetnika ili POKS koji smatraju da nije najbolje vreme za protest iako su zahtevi opravdani. POKS neće sprečavati svoje simpatizere da dođu na protest.

Učesnici protesta će tražiti smenu Saveta REM-a, kao i "gašenje štampanih medija i tabloida koji objavljuju lažne vesti, podmetačine i kontinuirano krše novinarski kodeks". Tražiće oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama "koje sluđuju građane, truju i promovišu nasilje - Pink i Hepi TV, zatim hitno ukidanje rijaliti programa". Takođe, tražiće "institucionalnu odgovornost i smenu ministra policije Bratislava Gašića, šefa BIA Aleksandra Vulina, kao i direktno odgovornih "za urušeni sistem i neadekvatno reagovanje nadležnih", te "hitno zasedanje Narodne skupštine na kojem bi se razmotrila odgovornost republičke Vlade i bezbednosna situacija u zemlji".

Budući da ovo nije prvi put da oponenti vlasti traže smenu državih funkcionera ili članova REM, postavlja se pitanje koliko su zahtevi opozicije realni i koliko mogu da mobilišu javnost.

Pitanje je i da li će broj građana koji dođu na protest biti pokazatelj opozicionog potencijala za nove izbore ili ne, s obzirom na to da će deo građana na skup doći zbog tragedije koja se dogodila a ne zbog poziva pojedinih opozicionih partija.

Politikolog Mladen Mrdalj ne veruje da biti veće mobilizacije.

"Već vidimo da neke partije neće učestvovati ukoliko neke druge budu učestvovale. Osim toga, postaviće se opet problem konkretizacije zahteva protesta i realnih izgleda da se ti zahtevi ostvare, od čega zavisi i brojnost i održivost protesta. Plašim se da opozicija nije izvukla pouke iz dosadašnjih poraza i da neće biti posledica po režim
", navodi on za Danas.

Saradnik Instituta za političke studije Dejan Bursać za Danas kaže da misli da je dobro što je opozicija izbacila konkretne i jasne zahteve oko kojih uglavnom postoji slaganje.

"Kao i tokom prethodnih protesta, postoji taj rizik da se u međuvremenu rasplinu u zahtevima pod pritiskom ili glasnog dela opozicione javnosti ili sopstvenih nesuglasica ili pak zbog presinga od strane SNS. Zbog toga je ključno da zadrže fokus i osmisle kako srednjeročno mogu da mobilišu građane oko ovih zahteva, bez pada volumena protesta", ukazuje on.
 
Bursać skreće pažnju na to da se vidi da će vladajuće stranke svakako pokušati već od ponedeljka da zasene zahteve opozicije i sam protest pričom o opštim izborima.

"SNS je do sada uvek skrivao probleme iza Vučićevog ličnog rejtinga, ali u ovom slučaju to može da se pokaže kao rizik jer suprotstavljaju na vagi popularnost predsednika kao kontratežu besu nacije zbog ubistava. U političkom smislu, pitanje je da li će opozicija to uspeti da iskoristi i kanališe", zaključuje Bursać.

Napadi i kontranapadi, optužbe i kontraoptužbe

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ocenio da je "potpuno pogrešan i neodgovoran" poziv dela opozicije na današnji protest u Beogradu. Vučić je za RTS kazao i da se takve stvari ne rade negde u svetu, te dodao da se nisu radile ni u Srbiji, u ranijem periodu, dok je deo sadašnje opozicije bio na vlasti.

On je podsetio na nekolko masovna ubistva u Srbiji u prethodnom periodu, te zapitao da li je neko zbog toga organizovane "masovne demostracije".

"Nije, da li je neko organizovao masovne demonstancije posle masovnog ubistva u Maloj Ivanči, pa što niste dali ostavku kao gradonačelnik (Beograda), zašto niste podneli ostavke bilo gde", kazao je on.

Vučić smatra i da se takvim pozivama "unosi potpuni haos u zemlju" zato što su neki neodgovorni ili nisu za bilo šta sposobni, uključujući i da predstavi svoje programe narodu.

"Nije problem, udarajte po političarima na svaku drugu temu, ja imam više od 1.000 dana raznih demonstracija, poslednji mi je mandat, i govorim da je to što radite veoma loše i štetno za zemlju", kazao je on.

Prema njegovim rečima, poziv na protest u aktulenoj sitiaciji nema nikakvog smisla.

Vlast i provladini tabloidi optužuju opoziciju da politizuje dva nedavna masovna ubistva da bi napala predsednika Aleksandra Vučića.

"Ovo je miran protest protiv nasilja koje vlada našom zemljom i razara je, bez bilo kakvih političkih govora. Pozivam sve koji dođu da se ponašaju na takav način i da tišinom pokažemo pijetet prema žrtvama. Mi konstantno pozivamo na smanjenje tenzija i agresije u društvu. Mediji koji propagiraju nasilje i oni čiji je posao bio da to spreče, moraju da snose odgovornost", rekla je za N1 Marinika Tepić iz SSP.
U pozivu na skup "Srbija protiv nasilja", premijerka Ana Brnabić vidi politizaciju tragedija. Tvrdi da masovna ubistva niko nikada nije koristio za politički obračun i napad na vlast.
"Da taj dan iskoristite da to politizujete i da kažete da je za to kriv Aleksandar Vučić i SNS, to je skandalozno, to je ljudski neshvatljivo...i to je nešto što ne doprinosi smanjivanju polarizacije i nasilja u našoj zemlji", navela je premijerka.

Sa njom se, očekivano, slaže i predsednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić.

"Partijama koje dan nakon proglašene žalosti prave mitingovanje sa političkim 'zahtevima' i priželjkuju 'izlivanje besa na ulice' samo jedna reč: gađenje. Ne pravi se lični rejting na mržnji i uništavanju sopstvene države - nikad. A
ponajmanje se to radi preko tuđih života, života dece
", istakao je Orlić (SNS).

A opozicija poručuje da nije reč o nekakvom politikanstvu i traženju izbora posle velike tragedije, nego načinu na koji se sistem nosi sa tom tragedijom. 

"Možda zaista nije moglo ništa da se uradi da se spreči, ali je svakako sistem mogao bolje da reaguje i mogao je da se pokaže odgovornijim u načinu komunikacije i u onome šta će se uraditi da se ovo spreči, ali mi takav nastup nismo
videli
", kaže Biljana Đorđević iz Zeleno-levog kluba.

Međutim, kako kaže opozicija, videli smo već viđeni nastup tabloida. 

"Njima očigledno nije dovoljno ni što su u ova dva dana sahranjivana deca da nastave da rade sve ono što su radili da targetiraju svakog ko se suprotstavi režimu, sistemu i ko traži odgovornost za ono što se dogodilo. Srbija mora da ustane protiv nasilja koje nam se plasira i širi već godinama unazad", kaže potpredsednik Narodne stranke Miroslav Aleksić.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu