Anesteziolog Rade Panić izjavio je da nadležni zbog listi čekanja prebacuju odgovornost sa viših na niže instance upravljanja "sa podmuklim naglašavanjem kako neki lekari ne rade dovoljno".
Ovo je Panić, koji je i član Sindikata lekata i farmaceuta, rekao za Danas komentarišući izjavu savetnika ministra zdravlja Zorana Gojkovića da nikome ne prete, ali da će neki snositi posledice zbog listi čekanja.
Najvažnije je da ljudi shvate da se ovim populizmom ugrožavaju životi i pacijenata i lekara, rekao je Panić.
Naglašava da su lekari izvršioci koji moraju da odrade ono što im je zadato, a da je organizacija zdravstvene zaštite odgovornost ministra i njegovih pomoćnika, kao i direktora koji su uglavnom godinama u stanju vršioca dužnosti iako zakon nalaže da mogu to biti jednom i najviše šest meseci.
"Kada su v.d. onda ministar može da ih smeni bez odluke UO ustanove. Direktori su ucenjeni i više se bave sakupljanjem sigurnih glasova i novih članova stranke, nego organizacijom zdravstvene zaštite. Mogli su i ranije da naprave uvid ko koliko radi, to je obaveza ministarstva i da funkcioniše integrisani informacioni sistem u zdravstvu imali bi svaki dan mogućnost da to vide. Ne funkcioniše, jer ministarstvo ne želi ili ne zna da ga implementira. Ti koji ne rade dovoljno su oni koji su došli preko stranke i imaju zaštitu stranke, inače ne bi mogli da izbegavaju radne obaveze", ukazuje Panić.
On postavlja pitanje da li je ministarstvo proverilo ko stoji iza mnogih privatnih ustanova, da li su to njihovi direktori državnih ustanova ili često partijska bratija.
Svu krivicu stanja u zdrvstvu, uključujući i liste čekanja, Panić pripisuje ministru Lončaru.
"Šta je Lončar radio u prethodna tri mandata, više od deset godina ministrovanja? Zašto su klinike UKC Srbije i dalje raseljene po starim zgradama, iako je pred izbore otvoren novi UKC sa velikom pompom? Zašto smena prof. dr Ašanina koji je postao član SNS-a opet pred izbore, a sada dva meseca pred penziju nije dobar? Pogača i nož su u rukama ministra. Zakonom je odgovoran za organizaciju zdravstvene zaštite. Sva krivica za stanje u zdravstvenom sistemu uključujući i liste čekanja je na njemu. Sve ostalo je pokušaj da se voda zamuti i da se pronađu krivci tamo gde ih nema", istakao je sagovornik Danasa.
On ocenjuje da "zdravstvom u Srbiji upravlja politički mulj".
Godinama nedostaje 15 odsto zdravstvenih radnika
Da bi zdravstveni sistem funkcionisao, dodaje Panić, pored zgrada potrebno je obezbediti aparate, instrumentarijum, ugradni materijal i kadar. Napominje da u zdravstvu radi više od 100.000 radnika, ali i da godinama nedostaje 15 odsto zdravstvenog kadra.
"Treba napomenuti da su posteljni kapaciteti ograničeni, posebno kada je reč o velikim operacijama kakve su operacije kukova. Ti pacijenti idu posle operacije na intenzivnu negu, a kod nas je broj kreveta ograničen i niko ne može da nas zameni. Bez adekvatnog postoperativnog zbrinjavanja ti pacijenti se izlažu nepotrebnom riziku. Radi se o starijem životnom dobu, a opisane su mnoge komplikacije, neke i životno ugrožavajuće", kaže sagovornik Danasa.
Ceo tekst Danasa čitajte na OVOM LINKU.