Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website PIO fond zarađuje od firmi koje penzionerima ponekad prodaju skupe usisivače, jastuke, masažere...

PIO fond zarađuje od firmi koje penzionerima ponekad prodaju skupe usisivače, jastuke, masažere...

pio fond, zarada od firmi, penzioneri

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje, prema podacima sa zvaničnog sajta, ima ugovore sa tačno 1.236 preduzeća koja penzionerima prodaju robu široke potrošnje.

Uloga Fonda PIO u ovim kupoprodajama je administrativna - kada mu bilo koja od tih 1.236 firmi dostavi potpisani kupoprodajni ugovor sa nekim penzionerom, Fond stavlja takozvanu administrativnu zabranu na njegovu penziju i "skida" mesečne rate sve dok se ne isplati ceo ugovoreni iznos, piše N1. 

Problem je što se, osim korisnih stvari koje penzioneri mogu da kupe na ovaj način - ogrev, obuću, odeću, da registruju automobil na rate, kupe kompjuter - sve češće dešava da plaćaju enormno velike rate na ime preskupih usisivača, prečišćivača, jastuka koji "hlade", masažera, kao i raznih predmeta nepoznatog porekla koji im se prodaju kao zdravstveno korisni. Fond, međutim, od svih ovako sklopljenih ugovora i prihoduje određena sredstva, što je potvrdila i Državna revizorska institucija. Naime, u ugovorima o poslovnoj saradnji sa preduzećima, definisana je naknada na ime troškova za izvršene usluge "kao procenat od ukupno obustavljenih sredstava".

Usisivač za 2.949 evra ili naddušek i jastuk sa magnetima za 106.670 dinara samo su dva primera kupoprodaje tokom jula i avgusta, gde je penzionerima trgovac došao "na kuću" i prodao im robu koju su oni poželeli da vrate čim su za prodavcem zatvorili vrata. O ovim kupoprodajama portal N1 je pisao nakon što su se nezadovoljni kupci obratili redakciji.

Od ogreva do biomagnetne prostirke

Na internet stranici Fonda PIO navedeno je da penzioneri na rate, putem administrativnih zabrana koje im se mesečno stavljaju na penzije, mogu da plate usluge i proizvode u oblasti zdravstva, turizma, zatim kod javnih komunalnih preduzeća, kao i da kupe robu široke potrošnje.

Proizvodi i usluge u oblasti zdravstva, turizma i javnih komunalnih preduzeća jasno su definisani i da bi ih kupili penzioneri treba da odu – kod stomatologa, u apoteku, optiku, turističku agenciju ili lokalno komunalno preduzeće.

Kod robe široke potrošnje situacija je – drugačija, navodi portal N1.

Na spisku na sajtu Fonda PIO među 1.236 ugovora sa preduzećima koliko smo izbrojali, nalaze se mnoge usluge i proizvodi koji su penzionerima zaista potrebni.

Tako se na spisku nalaze 83 penzionerska udruženja i firme koje prodaju ogrev na rate. Kod nekih od njih može da se kupi i zimnica na više rata, a postoje i preduzeća koja prodaju isključivo zimnicu.
 
Međutim, među 1.236 firmi ima i onih koji svoju ponudu penzionerima donose na kućni prag.

Uglavnom su registrovani za "prodaju i naplatu" uređaja za prečišćavanje, osvežavanje, za "prodaju i naplatu" proizvoda za zdravo spavanje, prodaju i naplatu "terapeutske krevetnine", "antialergijske posteljine", "biomagnetnih prostirki", "masažera za relaksaciju"…

Opširnije na N1.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu