Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Profesorka: Za "Jadar" interes investitora proglašen kao javni - to je suština okupacionog modela

Profesorka: Za "Jadar" interes investitora proglašen kao javni - to je suština okupacionog modela

projekat jadar, tamara milenkovic, k-013, vesti srbija

Profesorka Ekonomskog fakulteta u Nišu Tamara Milenković Kerković upozorila je da je u slučaju projekta "Jadar" kao javni interes proglašen interes investitora.

To je, kako navodi, "suština okupacionog modela, a izvesnost od štete po Srbiju je očigledna".
 
 
Ona je rekla da Rio Tinto, ako ima dobre namere i siguran je da neće uticati na životnu sredinu, ponudi osiguranje londonskom Lojdu, koji to sigurno ne bi prihvatio.
 
Milenković Kerković je, zbog ponašanja vlasti u Srbiji, istakla da za Rio Tinto nema rizika, jer im je "izvesnost velika", pošto je Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima pisan za zaštitu interesa investitora.
 
"Mislim da se ti zakoni ne pišu u Srbiji, oni se samo prepisuju i prevode na srpski. Zakonski tekstovi su doneti odnekud i to je suština gubitka naše političke suverenosti", upozorila je ona.
 
Milenković Kerković je ukazala da taj zakon predviđa da se može eksproprisati zemljište bez saglasnosti vlasnika zbog javnog interesa, kao i da se može obaviti istraživanje do 100 metara od javnog objekta, poput škola i bolnica, i to bez saglasnosti države.
 
Prema njenom mišljenju, potrebna je promena modela subvencija za investicije, formiranje jakih institucija za zaštitu ekoloških i ljudskih prava i životne sredine, a ta prava bi trebalo bi da budu zaštićena na sudovima.
 
"Bez svega toga je rudarenje litijuma negacija pravne države", zaključila je Milenković Kerković.
 
Jovanović: Ako stvari krenu po zlu, to će pogoditi sve nas
 
"Projekat 'Jadar' ozbiljno i direktno podriva bezbednosnu i demografsku strukturu Srbije, a vlast se ponaša kao lobista kompanije Rio Tinto, umesto da brani ovaj narod", ocenio je naučni saradnik Instituta za evopske studije Miša Đurković.
 
On je istakao da je "vlast u Srbiji idealan saradnik i vazal za najgori korporativni sloj sa svih strana sveta, jer država nastupa kao agent korporacija, što je van pameti".
 
"Ako stvari u slučaju projekta 'Jadar' i iskopavanja litijuma krenu po zlu, bilo zbog ekoloških problema ili ako slučaj dođe na međunarodnu arbitražu, to će pogoditi sve nas", upozorio je profesor Pravnog fakulteta Marko Jovanović, stručnjak za međunarodno pravo.
 
On je ocenio i da u slučaju spora pred međunarodnom arbitražom za Srbiju postoji manevarski prostor i da ne mora biti sve izgubljeno.
 
Jovanović je ukazao da je osnova eventualne arbitraže međunarodni sporazum Srbije i Velike Britanije o zaštiti međusobnih ulaganja, potpisan 2002. godine, koji po Srbiju može biti i povoljan i nepovoljan.
 
Kako je objasnio, u tom sporazumu nije bilo reči o ekološkim standardima, na čemu se danas insistira u celom svetu, što daje širok manevarski prostor Srbiji.
 
Mana je, dodao je Jovanović, što sporazum ne sadrži odrednicu o postupanju ako se nešto radi van zakona, a nema ni klauzulu o zaštiti životne sredine.
 
Prema mišljenju Jovanovića, sve zavisi kako će se država ponašati prema projektu "Jadar", jer mora dobro da izvaga između dva interesa – zaštite životne sredine ili zaštite ulagača, koja proizlazi iz sporazuma.
 
"Sve mora da se radi sa svešću određivanja koje od tri moguće arbitraže će preuzeti eventualnu tužbu i da pazite šta radite, i ko će voditi pravni tim", naglasio je Jovanović.
Jovanović je upozorio i da ubuduće država mora da vodi računa da svako njeno ponašanje prema stranim investitorima, bilo kom ulagaču, i davanje lažnih obećanja, može da bude relevantno za međunarodnu arbitražu.

Dodaj komentar

Pošalji

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu