Do poskupljenja hrane i pića poslednjih godina osim klasičnim podizanjem cena, dolazi i smanjivanjem gramaže velikog broja proizvoda.
Neretko se dešava da proizvođači smanjuju pakovanja od 100 ili 500 grama, a da cena ostaje ista ili se čak u međuvremenu i poveća. Tako ispada da je korpa u radnji sve lakša, ali račun na kasi nije manji.
Poslednji u nizu primera je pakovanje voćnog jogurta, koje je kaliralo sa 500 na 400 grama. Od nedavno su pojedini proizvođači počeli da smanjuju i količinu soka, pa u bocama od pola litra sada ima 475 mililitara. Ni u flašama mineralne vode nema očekivanih "zaokruženih" brojki, već se ona od dva litra svela na 1,75. Odavno već praktično ne postoje makarone od pola kilograma, ali pojavila su se i pakovanja pirinča od 900 i 450 grama. I količina smrznutog povrća umesto pola kilograma sada teži 400 grama.
Nekada standardnu težinu od 100 grama, sada ima retko koja čokolada, dok se većina pakuje u ambalažu od 90, 80, pa i 70 grama. Ni one veće nemaju okruglo 200 ili 300 grama, već najčešće 180 i 250 grama.
Da je sadržaja manje, može da se vidi samo ako se pažljivo gleda etiketa i čita deklaracija. Verovatno bismo tada mogli da ustanovimo da nam se kroz te nove ambalaže, razne flaše zanimljivog dizajna, ne nudi samo vizuelni doživljaj, kako se proizvođači često pravdaju, već manja količina hrane ili pića.
Kako u udruženjima potrošača kažu, u pitanju je marketinški trik da cena ostane ista ili da se poveća, a da se troškovi proizvođača smanje.
"Smanjivanje neto mase je prisutno već deceniju, a postupno se dešava stalno za novu grupu namirnica. Proizvođači deluju uigrano i obično u isto vreme prelaze na ambalažu koja podrazumeva manje količine. Prave se nevešti, a prećutno svi dozvoljavaju da se teret prenese na potrošača", kaže Petar Bogosavljević iz Pokreta potrošača Srbije.
On napominje da na ta način prodavci zloupotrebljavaju navike kupaca, jer računaju da neće ni primetiti promenu. Propisi, međutim, u ovom slučaju nisu na strani kupaca. Zakon ne podrazumeva standardna pakovanja i količine pojedine robe, već ih proizvođači mogu proizvoljno odrediti. U obavezi su samo da na ambalaži jasno istaknu količinu proizvoda.
(Euronews)