Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Radar: Država od Stanka Subotića otkupljuje zemlju, vrednu skoro četiri miliona evra

Radar: Država od Stanka Subotića otkupljuje zemlju, vrednu skoro četiri miliona evra

stanko subotic, otkup zemlje

Država će od biznismena Stanka Subotića otkupiti 18 parcela, površine od oko 88 ari u neposrednoj blizini Aerodroma „Nikola Tesla“ koje se vode na njegovu firmu Poš propertis, objavio je Radar.

Ta firma bi moga da od te prodaje prihoduje 3,8 miliona evra.

Stanko Subotić poznatiji u javnosti po nadimku Cane dugo je bio u medijskoj ilegali, ali i dalje posluje u Srbiji i regionu, a jedna od njegovih firmi sa sedištem u Beogradu je Poš propertis, bavi se kupovinom i prodajom nekretnina.

Kao njen formalni vlasnik na sajtu Agencije za privredne registre vodi se kompanija Emerdžing markets investments S. A. iz Luksemburga, ali u bazi stvarnih vlasnika piše da u njoj 100 odsto udela ima Stanko Subotić.

Nije poznato za koji se konkretno projekat otkupljuje ovo zemljište, ni za koliko novca, ali u dostupnim planovima koji su izrađeni za realizaciju projekata u okviru međunarodne izložbe Ekspo 2027 nisu navedene parcele koje pripadaju Stanku Subotiću, odnosno njegovoj kompaniji.

Ne vide se ni u planovima za izgradnju Nacionalnog stadiona u neposrednoj blizini.

Postupak eksproprijacije pokrenut je 13. juna u korist javne svojine grada Beograda, na predlog Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju grada, ali se još ne zna za koji projekat, jer to zemljište nije obuhvaćeno planovima za Ekspo 2027 i Nacionalni stadion.

Radar je mejlom uputio pitanja direktoru firme Poš propertis, Vladimiru Krkobabiću, zbog kog projekta je njihovo zemljište u postupku eksproprijacije i koliko će im novca za to država isplatiti, a uplata je trebalo da legne na njihov račun još 25. juna, ali odgovori od Krkobabića nisu stigli.

Uprkos ćutanju u firmi Caneta Subotića, vrednost zemljišta se bar okvirno može izračunati, budući da je taj biznismen već prodao neke parcele u blizini Aerodroma „Nikola Tesla“ i to njegovom koncesionaru, francuskoj kompaniji Vansi.

Kako je pisao KRIK još 2021. godine, francuska firma je Subotiću platila 47 miliona evra za 11 hektara zemljišta, odnosno 436 evra po kvadratnom metru, iako se u prilogu ugovora Vlade Srbije i Vansija iz 2018. videlo da je grupa savetnika Vlade Srbije navela da kvadrat zemljišta u tom području vredi 100 evra.

Iz kompanije Vansi novinarima KRIK-a rekli su da su pregovore o kupovini zemljišta sa Subotićem vodili dok je trajala tenderska procedura za srpski aerodrom, tokom 2017. godine.

Oni su objasnili da su sarađivali sa Stankom Subotićem jer im je njegovo zemljište bilo neophodno kako bi proširili aerodrom.

„Cena parcela bila je rezultat pregovora između prodavca i kupca, pri čemu je uzeta u obzir prednost njegove pozicije“, pisalo je u odgovoru.

Cena kvadrata u tom delu grada, zbog projekta Ekspo 2027, Nacionalnog stadiona i drugih, pre svega državnih projekata je u međuvremenu značajno porasla, ali ako bi se sada, četiri godine kasnije, računalo da je cena kvadrata u blizini Aerodroma „Nikola Tesla“ 436 evra, onda bi država Canetu Subotiću, odnosno njegovoj firmi morala da isplati oko 3,86 miliona evra.

Po zakonu, u postupku eksproprijacije plaća se tržišna vrednost, a pre samo četiri godine nju je, praktično odredio dogovor Vansija i Subotića.

Ppored onih parcela koje će prodati državi, Subotićeva firma u Surčinu poseduje još 128 parcela i objekata, čija je ukupna površina veća od 83 hektara.

Osim Poš propertisa, Subotić je vlasnik ili suvlasnik još najmanje četiri firme, Poš nekretnina, D trejda, Sistem nekretnina i Zelenog horizonta.

Neke od njih osnovane su u skorije vreme, a bave se trgovinom, izgradnjom stambenih i nestambenih zgrada, kao i kupovinom i prodajom nekretnina.

Zanimljivo je i da se u jednoj od poslovnih baza kao „ćerka firma“ kompanije Poš propertis vodi avio-kompanija Soft vajt, koja je sada u vlasništvu biznismena Nikole Petrovića, kuma predsednika države Aleksandra Vučića i bivšeg generalnog direktora državnog preduzeća Elektromreža Srbije.

Reč je o avio-firmi Star flaj vings, koja je prošle godine bila umešana u međunarodni skandal, zajedno sa dve kompanije koje su u to vreme bile u vlasništvu vlasnika Pinka, Željka Mitrovića.

Iako za sebe tvrdi da nije kontroverzni biznismen, Stanko Subotić je bio optužen za šverc cigareta i teretio se da je bio na čelu grupe koja ih je švercovala iz Makedonije u Srbiju i prodavala pravnim i fizičkim licima 1995. i 1996.

Zbog istrage koja je vođena protiv njega, u bekstvu je proveo sedam godina. Živeo je u Švajcarskoj, čiji je državljanin, a vlasti te zemlje nisu želele da postupe po Interpolovoj poternici i isporuče ga Srbiji.

Tamo je slobodno živeo i radio, a njegovo izručenje odbile su i ruske vlasti 2008. godine, jer tamošnji zakon nije priznavao krivično delo za koje se teretio pre izmene optužnice 2013.

Sve se za Subotića promenilo dolaskom na vlast SNS-a, omogućeno mu je da se vrati u Srbiju i brani sa slobode, ubrzo je poništena i presuda protiv njega, a on je javno negirao da je blizak aktuelnoj vlasti i rekao da samo glasa za Aleksandra Vučića.

Dodaj komentar

Pošalji

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu