Sindikat nauke Srbije i kampanja Za dostojanstven rad u nauci uputiće 8. marta zvaničnu podršku koleginicama i kolegama koji se obraćaju Poverenici zbog diskriminacije na osnovu visine prihoda.
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja nastavlja sa decenijskim i sistematskim diskriminisanjem najvećeg broja istraživačica i istraživača zbog nasleđenih platnih razlika usled kategorizacije koja je sprovedena 2010. godine na osnovu do tada postignutih rezultata, a bez mogućnosti kasnijeg napredovanja, poručuje Sindikat nauke Srbije.
Procenjuje se da je na ovaj način oštećeno, kažu, oko 80 odsto istraživača (oko 10.000).
"Pritužbu poverenici podnosimo simbolično, na 8. mart - Dan žena u 12h, jer želimo da naglasimo da su istraživačice u posebno nepovoljnom položaju. Starosna pravila, odnosno diskriminacija koju sprovodi Ministarstvo, nalažu da svi istraživači/ce koji uđu u nauku posle 30 godine života dobijaju platu po najnižoj, kažnjeničkoj kategoriji, a za neke programe uopšte ni ne mogu da konkurišu. Ovo posebno pogađa istraživačice, jer u Srbiji briga o porodici i dalje većinski pada na žene. Iako je prema Zakonu o radu još 2001. dozvoljeno i da muškarci uzmu roditeljsko odsustvo, podaci pokazuju da to čini tek svaki 196. otac. To znači da istraživačice koje zasnuju porodicu imaju veće šanse da završe u najnižoj platnoj kategoriji iz koje je za sada još uvek nemoguće napredovati", poručuju u sindikatu.
Osim toga, navodi se u saopštenju, iskustvo koje naučnice u Srbiji dele je to da njihove muške kolege brže napreduju i dolaze do položaja odlučivanja.
"Jednim delom je to i zbog predrasuda koje su još uvek prisutne u pojedinim oblastima da je nauka muški posao. Ovom akcijom naša kampanja priključuje se obeležavanju Dana žena i borbi za ravnopravni položaj, a posebno naporima sindikalnih organizacija kako u Srbiji, tako i širom sveta za radna prava žena", poručuje sindikat u okviru kampanje "Za dostojanstven rad u nauci".
Pozivaju Ministarstvo da preuzme odgovornost, smatrajući da je ova pritužba "sledeći korak ka ispravljanju nepravde nejednakih plata za jednak rad".
"Naša borba će trajati dok se ne ispune uslovi za dostojanstven rad svih istraživačica i istraživača", zaključuje se u saopštenju.