Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Zašto se za neke poslove preko omladinskih zadruga niko ne javlja

Zašto se za neke poslove preko omladinskih zadruga niko ne javlja

mladi, zaposlenje, studentska zadruga

Ima onih koji preko omladinskih zadruga rade i desetak godina, ali se sve češće dešava da se na određene oglase niko ne javlja. Nameće se pitanje – zašto mladi neće da rade neke poslove, da li je u pitanju mala zarada, teški uslovi rada ili nešto treće.

U omladinskim zadrugama sve je više novih članova kada dođe lepo vreme, tvrde zaposleni.

"Ja sam u omladinskoj zadruzi duže vreme, već desetak godina, trenutno sam student mastera na Fakultetu organizacionih nauka i radim ovde pomoćne poslove pri Omladinskoj zadruzi 'Sat'", kaže Teša Novaković.

Studentiknja Milica Grujić naglašava da u omladinskoj zadruzi radi već pet godina, od kada je počela da studira.

"Trenutno radim ovde kao ispomoć u zadruzi, pomažem oko učlanjenja. Sve se brzo nauči, divno je okruženje, ume da bude naporno, ali sve se stigne", dodaje Grujićeva.

Aleksandar Ilievski, takođe zaposlen u zadruzi, navodi da mu je prvi posao bio deklarisanje robe.

"To su poslovi pri logističkim firmama, radio sam i u jednoj većoj, bio jako zadovoljan i zadržao se devet meseci", navodi Ilievski.

Marija Spasić iz Omladinske zadruge "Sat" napominje da se učenici najviše javljaju kada počne raspust.

"Studenti su tu tokom cele godine, a možda oni koji su nezaposleni ne znaju da mogu preko zadruge da nađu poslove koji su dugoročni.. Pozivam one koji se ne školuju da traže posao preko zadruge, ima i takvih poslova", kaže Spasićeva.

Najtraženiji poslovi

Najviše se traže radnici za lepljenje deklaracija, promoteri, informatičari i administratori.

Ponuda poslova zavisi od zadruge do zadruge, a za neke poslove omladinci jednostavno nisu zainteresovani, tvrde u zadrugama. Zarada za te poslove se uglavnom definiše po kilogramu i zato se malo ko za njih odlučuje.

Breda Milić iz Omladinske zadruge "Bulevar" kaže da su to poslovi na polju.

"Reč je o poslovima u garden centrima ili branju malina, trešanja, višanja", kaže Milićeva.

Kako naglašava, to ne znači da omladinci nisu vredni, ali im je za tako nešto potrebna određena veština i izdržljivost jer posao podrzumeva boravak na suncu po sedam, osam ili 10 sati.

Dnevnice su, u zavisnosti od težine i vrste posla, od dve do sedam hiljada dinara, mesečno i više od 50.000.

Kako napominju iz Omladinske zadruge "Bulevar", najviše radnika već nekoliko sezona nedostaje u ugostiteljstvu. Mogu da se prijave svi zainteresovani koji imaju između 15 i 30 godina.

Trenutno: Se čita...