Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Ćerka Aleksandra Dugina, "Putinovog mozga", poginula u eksploziji automobila; Istražni komitet Rusije: Ubistvo naručeno

Ćerka Aleksandra Dugina, "Putinovog mozga", poginula u eksploziji automobila; Istražni komitet Rusije: Ubistvo naručeno

darija dugin, ubistvo, rusija

Darija Dugina, ćerka uticajnog ruskog filozofa Aleksandra Dugina koga prozapadni mediji nazivaju "Putinovim mozgom", poginula je u eksploziji automobila nadomak Moskve, potvrdio je danas agenciji Tas s Andrej Krasnov, lider pokreta Ruski horizont, blizak nastradaloj devojci.

Krasnov je naveo da je Darija bila u automobilu svog oca, koji je danas vozio drugi auto, i sugerisao je da je verovatna meta bio sam Dugin ili možda oboje.

U policiji ruskoj agenciji nisu potvrdili identitet žene poginule u eksploziji a naveli su da je eksplodirao automobil "tojota lend kruzer" u blizini sela Boljšoj Vjazemi, u moskovskom regionu.

Kako ocenjuje Si-En-En (CNN), Dugin je desničarski autor i ideolog i smatra se tvorcem ili "duhovnim vođom" ruske vojne operacije u Ukrajini, kao i da ima značajan uticaj na ruskog predsednika Vladimira Putina, zbog čega ga nazivaju "Putinovim mozgom".

Njegova ćerka Darija (30) studirala je filozofiju na Moskovskom univerzitetu.

Ona je u martu ove godine dospela na američku listu sankcionisanih Rusa kao urednik sajta Ujedinjeni svet (UWI), na kojem je u jednom članku navela da će Ukrajina nestati ako bude primljena u NATO.

U Moskvi za smrt Dugine okrivljuju Ukrajinu, pokrenut postupak

Ruski Istražni komitet saopštio je danas da je pokrenuo krivični postupak zbog eksplozije automobila u Moskovskoj oblasti, u kojoj je poginula novinarka i politikolog Darja Dugina (30).

Prema podacima istrage, u subotu oko 21 čas, u blizini sela Boljšije Vjazemi, aktivirana je eksplozivna naprava u "Tojoti Land Kruzer", nakon čega se terenac i zapalio.

"Devojka-vozač je preminula je na licu mesta. Identitet preminule je utvrđen - reč je o novinarki i politikologu Darji Duginoj", navodi se u izveštaju.

Na lice mesta su istražitelji, forenzičari i stručnjaci eksploziva.

Na osnovu rezultata inspekcijskog nadzora biće određen broj veštačenja, među kojima su forenzička, eksplozivna, molekularna genetika.

"Istraga razrađuje sve moguće verzije zločina", napominje Istražni komitet, preneo je Sputnjik.

Kako piše "Komersant", poznati ruski filozof Aleksandar Dugin i njegova ćerka Darja učestvovali su u subotu na patriotskom festivalu "Tradicija".

Navodno, bilo je planirano da sa festivala zajedno odu kući, ali je u automobilu bila samo ona.

Prema podacima novinara, jedna od verzija je da je meta napada trebalo da bude Dugin.

Kako je saopštio politikolog Sergej Markov, nakon pogibije ćerke Aleksandar Dugin se nalazi u bolnici.

Poznate ličnosti i političari za ovaj zločin direktno optužuju Kijev.

Poznati ruski pisac Zahar Prilepin za smrt Darje Dugine direktno je optužio ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog.

Prema njegovim rečima, predsednik Ukrajine je dao odobrenje za ubistvo.

Lider samoproglašene Donjecke Narodne Republike (DNR) Denis Pušilin saopštio je da su ubistvo izveli ukrajinski teroristi.

"Teroristi ukrajinskog režima pokušali su da likvidiraju Aleksandra Dugina i ubili njegovu ćerku u automobilu. Vječnaja pamjat Darji, bila je prava ruska devojka", napisao je Pušilin.

I senator Vladimir Džabarov povezao je nesreću sa profesionalnom delatnošću ruskog filozofa.

Ruski senator Andrej Klišas pozvao je da se kazne i izvođači i naručioci zločina, "gde god da se nalaze".

Glavna urednica agencije MIA "Rasija sevodnja" Margarita Simonjan takođe je reagovala na svom Telegram kanalu, zatraživši da se gađaju ukrajinski centri gde se donose odluke.

Darja Dugina bila je poznata kao novinarka i učesnica političkih debata na ruskim televizijama.

Ona je aktivno podržavala specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini i bila uključena u spisak sankcija Velike Britanije, navodi Sputnjik.

Ukrajina negirala umešanost u ubistvo Darije Dugine

Ukrajina je danas negirala bilo kakvu umešanost u ubistvo ruske novinarke i politikologa Darije Dugine (30), ćerke uticajnog ruskog filozofa Aleksandra Dugina, koga prozapadni mediji nazivaju "Putinovim mozgom".

"Potvrđujem da Ukrajina, naravno, nije imala ništa sa ovim jer mi nismo zločinačka država, kao Ruska Federacija. Štaviše, nismo teroristička država", rekao je savetnik ukrajinskog predsednika Mihailo Podoljak za ukrajinsku državnu televiziju.

Rojters dodaje da se činilo da Podoljak za ubistvo krivi unutrašnje borbe za vlast između "različitih političkih frakcija" u Rusiji i sugeriše da je incident u stvari "karma" za pristalice ruskih akcija u Ukrajini, poput Dugine i njenog oca.

Dugina je ubijena u eksploziji automobila nadomak Moskve, potvrdio je danas agenciji Tas s Andrej Krasnov, lider "Ruskog horizonta", pokreta bliskog nastradaloj devojci.

Krasnov je naveo da je Darija bila u automobilu svog oca, koji je danas vozio drugi auto, i sugerisao je da je verovatna meta bio Dugin ili možda oboje.

Vulin uputio saučešće Aleksandru Duginu

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin uputio je izraze najdubljeg saučešća ruskom filozofu i književniku Aleksandru Duginu povodom tragične smrti njegove ćerke Darje, koja je poginula u Moskvi u eksploziji automobila u kojem se nalazila.

„Sa velikom tugom i žaljenjem primio sam vest o smrti Vaše kćerke, mlade i obrazovane Darje, pred kojom je bila svetla budućnost i ozbiljna karijera novinara.

Kada otac izgubi kćer, svoje najvrednije i najdragocenije biće, na ovako svirep i surov način, reči utehe ne postoje, ali hoću da znate da iskreno saosećam sa Vašim bolom koji niti jedan roditelj nije zaslužio da spozna.

Budite uvereni da je ubistvo Vaše kćerke rastužilo i srpski narod", naveo je ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin u telegramu saučešća.

Ko je Aleksandar Dugin

Aleksandar Dugin, čija je kćerka Darja poginula prilikom eksplozije iza koje, kako se pretpostavlja, stoje ukrajinske službe, jedan je od uticajnijih mislilaca savremene Rusije.

Pretpostavlja se zapravo da je prava meta bio on.

Iako su Dugina brojni zapadni autori i komenatori opisivali kao kao ključnog idejnog saradnika Vladimira Putina, predstavljan je čak kao "Putinov Raspućin", reč je o tendencioznim i slabo potkovanim tezama.

Dugin je svojevrsni politički filozof, zapravo geopolitičar, izuzetno plodan autor, koji je prošao više faza, i njegova dela, odnosno ideje nisu lišene kontradikcija. Kako su se političke prilike menjale Dugin je, naravno i u skladu s novim saznanjima, u ovom ili onom smeru korigovao javne istupe.

Poslednjih godina pripisivana mu je uloga u nečemu što se najčešće opisuje kao tajna diplomatija. Navodno je uspešno posredovao u diplomatskim kontaktima u Turskoj, Iranu, verovatno i drugde.

Rođen je u Moskvi, januara 1962. Otac je bio vojno lice i, kako se navodi, bavio se i obaveštajnim radom.

Još osamdesetih, aktivan je u alternativnim grupama koje se nisu mirile s tadašnjom sovjetskom stvarnošću. Nije međutim, držao da je vrednosni model Zapada, oličen u političkom i

ekonomskom liberalizmu, ikakva pažnje vredna alternativa. Naprotiv, čitav njegov idejni razvoj, a autor je više od 30 knjiga, pored svih kontradikcija i različitih mena, ima jasnu konstantu - odbacivanje ključnih vrednosnih kategorija savremenog Zapada, iznad svega liberalizma.

U tom smislu Dugin je imao sličan razvojni put kao Solženjicin, koji je od oštrog protivljenja onome što je oličavao sovjetski model, došao do zaključka da je Zapad zapravo neuporedivo gori.

U prvoj fazi već na samom početku studija posvecćuje se alterantivnim, skrajnutim idejama, istočnjačkim misliocima, u čemu Rusija i inače ima vrlo ozbiljne tradicije, pa i izučavanju misticizma, ezoterije. U to vreme kreće su u krugu ezoterijskog pesnika Evgenija Golovina.

Tim putem nailazi na knjige, nedostupne u javnim bibliotečkim fondovima tadašnjeg Sovjetskog Saveza, francuskog mistika

Renea Genona kao i italijanskog autora Julijusa Evole. Evolu je i prevodio, još ranih osamdesetih.

Tih godina uočavaju ga i sovjetske bezbednosne službe. Privođen je u više navrata, i onemogućen mu je nastavak studija na prestižnom Vazduhoplovnom institutu. Već tada vrlo je blizak islamskom mistiku Gajdaru Džemalu.

Dakle vrlo mlad Aleksandar Dugin privučen je idejama tradicionalizma, idejnog koncepta koji je apsolutno odbacio vrednosti modernog Zapada, posebno utilitarnost jednog sveta sasvim okrenutog ekonomiji, i gotovo neosetljivog za onostrano. Zajednička crta tradicionalista je duboka okrenutost mističnom, onostranom, pri čemu se ne pravi bitna razlika između dometa hrišćanskog i islamskog doživljaja onostranog.

Najčešće su u tom smislu koristi termin - Harmonia Abrahamica. Reč je dakle o izvesnoj intelektualnoj nadgradnji tradicionalnih monoteističkih religijskih sistema. Izraziti predstavnik tog pravca, osim pomenutog Genona, izvesno je francuski mislilac Anri Korben. Na teorijskom nivou, sledbenike tog kruga najčešće opisuju ako predstavnike perenijalne filozofije.

Na nivou šire političke misli, odnosno geopolitike, Dugin je jedan od najglasnijih zagovornika starih teorija o - narodima mora i narodima kopna. Pri čemu se anglosaksonski svet opisuje kao tipična "talasokratija", gde su potisnute sve realne vrednosti, osim ekonomskih interesa, nasuprot narodima kopna, za šta je po njemu primer Rusija, s modelom klasičnih tradicionalnih vrednosti.

Na nivou praktične politike Dugin je bio uključen u nastajanje ili aktivnosti niza političkih grupa još od vremena Gorbačova, počev od pokreta Pamjat, Fronta nacionalnog spasa preko

Nacionalboljševičke stranke, Rodine, pa do Jedinstvene Rusije. Jedan je od tvrdih protivnika Borisa Jeljcina, i među organizatorima je pokušaja rušenja Jeljcina 1993. Pritom se sve vreme aktivno bavi pisanjem, uređivanjem (časopisi Elementi, Mili angel, sajt Cetvrta politička teorija), izdavaštvom.

U ranijoj fazi, recimo knjigom "Hiperborejska teorija", Dugin zapravo prerađuje nemačke autore u izvesnoj meri bliske nacizmu. Sledi razvojni put (knjige "Konspirologija", "Misterija Evroazije", "Konzervativna revolucija", "Osnovi geopolitike", "Četvrta politička teorija" i druge) u kojima je vidna postupa opredeljenost ka idejama koje su već negovali raniji ruski tradicionalisti, još u međuratnom periodu, otuda evroazijska teorija.

Tvorac tog koncepta je zapravo Nikolaj Trubeckoj (1890 – 1938).

Suština ideje jeste da je za Rusiju okrenutost Evropi pogrešna.

Rukovodio je Centrom za konzervativne studije kao i katedrom za sociologiju međunarodnih odnosa na odeljenu sociologije Univerziteta Lomonosov. Široko je prevođen na desetine jezika. Sam Dugin uostalom navodno poznaje devet jezika.

Iako ga na Zapadu najčešće tumače kao ruskog ultranacionalistu, to je zapravo površan pogled.

Dugin nije ograničen uskim nacionalnim kategorijama, kako se to na Zapadu razume. Reč je vrednosnom modelu koji liberalizam smatra besmislicom, zapravom svojevrsnim opredeljenjem za ništavilo. Ali Dugin jeste apsolutno posvećen osmišljavanju državnog pravca Rusije, o čemu je sve vreme otvoreno govorio. Još od devedesetih savetovao je više ključnih ličnosti ruske politike od Genadija Seleznjeva, pa do Vladimira Putina. Bilo je međutim takođe perioda kada je naglašavao neslaganje s potezima odnosno politikom koju oličava Putin.

Aktuelni rat na prostoru Ukrajine doveo je razume se do usijanja sve zainteresovane. Dugin nesumnjivo drži da negdašnji sovjetski prostor, najvecim delom jeste, tradicionalno, vekovima, ruska zona. Takav stav uostalom, ne da nije osoben, pre bi se moglo reći da je on gotovo pravilo.

Istražni komitet Rusije: Ubistvo Darje Dugine naručeno

Podaci do kojih se došlo u istrazi pokazuju da je zločin u kojem je poginula Darja Dugina bio ranije planiran i naručen, saopšteno je iz Istražniog komiteta Rusije.

Utvrđeno da je eksplozivna naprava bila postavljena ispod sedišta vozača, a Darja Dugina koja se nalazila za volanom poginula je na licu mesta, navodi se u saopštenju koje je preneo Sputnjik.

Istražitelji su u saradnji sa ekspertima iz Glavne uprave za sudsku medicinu Ruskog istražnog komiteta nastavili da vrše uviđaj na mestu zločina.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu