Veliki šumski požar koji je izbio u subotu uveče u blizini severnih predgrađa Soluna, u oblasti Oreokastro, još nije ugašen, saopštila je grčka Vatrogasna služba.
Plamen je stigao veoma blizu kuća u područjima iz kojih su građani noćas evakuisani, dok se pored fabričke jedinice za reciklažu, požar proširio i na fabriku tekstila, što je, prema izjavama šefa vatrogasne službe Kostasa Cigasa, doprinelo posebno visokom termičkom opterećenju i jačanju intenziteta požara.
S prvim zracima sunca započeto je gašenje iz vazduha sa dva aviona i dva helikoptera, a izdata su i naređenja za dodatnu vazdušnu podršku.
U gašenju požara trenutno učestvuje 154 vatrogasaca, sa 52 vozila, 5 pešadijskih jedinica, uz vazdušnu podršku dva aviona i dva helikoptera.
Prema prvim procenama vatra je pričinila štetu, negde manju, negde veću, na kućama, skladištima i infrastrukturi, objavio je Katimerini.
Kako je Cigas izjavio, jake vatrogasne snage su raspoređene oko objekata vršeći kontinuirano vlaženje svih žarišta, kako bi se sprečilo ponovno izbijanje požara tokom dana.
Tri vatrogasca koja su imala respiratorne probleme i jedan vatrogasac koji je imao ortopedski problem tokom gašenja požara prevezeni su u opštu vojnu bolnicu za obuku, prema informacijama koje je dostavila Služba hitne medicinske pomoći.
Vatrogasci su hospitalizovani i primaju neophodnu medicinsku negu, dok je ceo zdravstveni sistem, uključujući Službu hitne medicinske pomoći i bolnice u području, u stanju pune operativne pripravnosti. Za sada nema izveštaja o drugim povredama.
Vlasti su u subotu uveče nastavile sa preventivnom evakuacijom Fondacije za hronične bolesti "Sveti Pantelejmon".
Prema podacima Vatrogasne službe, iz te ustanove prebačeno je 100 zatvorenika u zgradu jedne gimnazije, a preostalih 57 u Solunsku psihijatrijsku bolnicu.
U okviru istrage, na osnovu prikupljenih i analiziranih dokaza, kao glavni osumnjičeni priveden je 76-godišnji državljanin Grčke.
Sumnja se da je do požara došlo usled njegove "opasne vožnje", pri čemu je, kako se navodi, moguće da su varnice iz vozila izazvale paljenje požara.
Muškarac je upućen na dodatno ispitivanje, uključujući proveru da li je u trenutku incidenta bio pod dejstvom alkohola ili drugih supstanci, s obzirom na indicije da nije bio u treznom stanju.
Istraga i predistražni postupak su u toku, a nadležni organi rade na potpunom razjašnjenju okolnosti pod kojima je došlo do požara u oblasti Oreokastro kod Soluna.
Požar je izbio u subotu uveče oko 20.30 časova po lokalnom vremenu u planinskoj oblasti severno od grada i brzo se proširio ka ravnici, zahvativši uglavnom nisko rastinje.
Prema navodima vatrogasaca vatra je zahvatila više poslovnih objekata.
Stanovnici naselja Antupoli, Filotei i Galini dobili su putem SMS poruka naređenje da se evakuišu.
Plamen i dim bili su vidljivi iz Soluna, dok su se u pojedinim delovima grada čule i eksplozije izazvane zapaljivim materijalom u objektima zahvaćenim vatrom.
Gust dim prekrio je više zapadnih delova grada i okolnih predgrađa.
Istovremeno, nekoliko drugih požara aktivno je i u okolini Soluna, uključujući poluostrvo Halkidiki, jedno od najpoznatijih letovališta u Grčkoj, kao i područje oko grada Kilkisa.
Za pet dana 20 osoba uhapšeno u Grčkoj zbog izazivanja požara
U prvih pet dana jula u Grčkoj je uhapšeno 20 osoba zbog izazivanja požara iz nehata, što predstavlja više od deset odsto hapšenja zbog izazivanja požara, od ukupnog broja takvih hapšenja od početka godine, saopštila je grčka vatrogasna služba.
Istovremeno sa hapšenjima izrečeno je 20 administrativnih novčanih kazni, u ukupnom iznosu od 55.005 evra, prenosi Katimerini.
Vatrogasna služba je saopštila da je od početka godine izvršeno ukupno 164 hapšenja zbog izazivanja požara.
Hapšenja se odnose na požare nastale tokom rada sa otvorenim plamenom, upotrebom alata koji proizvode varnice, poljoprivrednih mašina, paljenjem vegetacije i ostataka useva, kao i na druge nemarne radnje koje su izvršene uz kršenje važećih propise i u uslovima povećanog rizika od izbijanja i širenja požara.
U saopštenju se navodi da su istraženi uzroci izbijanja požara na Halkidikiju, u Farkadoni, Trikali, Atalanti, Solunu, Gumenisi, Greveni, Kilkisu i Oreokastru, gde su istražne službe odmah pristupile identifikaciji počinilaca i sprovele hitnu proceduru, nakon čega su počinioci uhapšeni.
Toksični oblak prekrio Solun nakon požara u oblasti Oreokastro u okolini grada
Toksični oblak koji je danas prekrio Solun izazvan je požarom koji je izbio u oblasti Oreokastro u okolini grada, dok se dim u narednim satima očekuje i u širem području centralne i severne Grčke, objavio je portal za informisanje o kvalitetu vazduha AtmoHub.
Prema navodima portala, očekuje se da će zagađeni vazduh potom kretati ka jugu, sa mogućim uticajem na delove Tesalije i severne Evije, prenosi Katimerini.
Kako se navodi, simulacije pokazuju da će se dim širiti blizu prizemnog sloja atmosfere, pri čemu se očekuje njegovo kretanje ka južnim delovima zemlje.
U pogledu kvaliteta vazduha, sagorevanje reciklabilnih materijala može da dovede do povećanih koncentracija lebdećih čestica (PM2.5 i PM10) i drugih atmosferskih zagađivača u područjima pogođenim dimnim oblakom.
Intenzitet zagađenja zavisi od materijala koji gore i trenutnih meteoroloških uslova.
"Ovaj oblak koji je prekrio nebo grada sastoji se od finih čestica nastalih kao rezultat nepotpunog sagorevanja. Činjenica da je došlo do kombinacije šumskog požara i tehničkih materijala iz industrijskih postrojenja koja su zahvaćena požarom (reciklažni materijali, deterdženti, ulja) dodatno pogoršava njegov sastav", naveo je profesor inženjerstva zaštite životne sredine na Univerzitetu Aristotel u Solunu Demosten Sarijanis za portal Voria.gr.
On je dodao da se u oblaku nalaze isparljiva organska jedinjenja koja iritiraju grlo i oči, kao i potencijalno kancerogene supstance poput benzena, dioksina i furana.
Na Atici izbio požar, angažovane pojačane vatrogasne snage, stanovnici u pripravnosti
Grčke vlasti angažovale su pojačane vatrogasne snage u gašenju šumskog požara koji je danas izbio u blizini mesta Inoi, u opštini Mandra-Idilija, na zapadu Atike, dok je stanovnicima upućen apel da budu u pripravnosti.
Požar je izbio nešto pre 15.30 časova u poljoprivredno-šumskom području Sfake, a proširio se na borovu šumu u blizini stambenih objekata, saopštila je grčka Vatrogasna služba, prenosi Katimerini. U gašenju učestvuje 140 vatrogasaca sa šest pešačkih timova, dobrovoljci i 34 vatrogasna vozila.
Iz vazduha požar povremeno gase osam protivpožarnih aviona i četiri helikoptera, od kojih je jedan namenjen koordinaciji akcije. Podršku vatrogascima pružaju cisterne i građevinske mašine Regiona Atika, dok je na teren upućen i specijalizovani tim vatrogasne službe sa dronovima za nadzor požara.
Sistem za hitno obaveštavanje 112 uputio je u 16.22 časa poruku stanovnicima pozivajući ih da ostanu u pripravnosti i postupaju po uputstvima nadležnih službi. Zbog požara obustavljen je saobraćaj na više deonica starog puta Atina-Teba, uključujući pravce ka Elefsini, Viliji i Tebi.
Operativni centar Civilne zaštite tokom cele akcije prati razvoj požara uz pomoć snimaka sa dronova opremljenih optičkim i termovizijskim kamerama. Na lice mesta upućen je i istražni tim za suzbijanje podmetanja požara u zapadnoj Atici, koji ispituje uzrok izbijanja vatre.
Dodaj komentar