Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Dr Gavrilović: Koji su simptomi ovčijih boginja?

Dr Gavrilović: Koji su simptomi ovčijih boginja?

pedijatar, dr gavrilovic, k-013, ovcije boginje simptomi

Sezona biginja odnosno varičela je obično tokom proleća, jeseni i zime, međutim ove godine ima i u julu dosta dece koja su dobila boginje.

Prema rečima pedijatra, Dr Svetlane Gavrilović, za boginje je specifično da prva dva dana dete ima simptome bilo koje druge virusne infekcije, kao što su povišena telesna temperatura, malaksalost i glavobolja i tek drugog, odnosno trećeg dana dolazi do pojave osipa. Za varičelu je tipično da osip počinje od glave, odnosno od lica i vrata i to su obično bistri plikovi, koji izbijaju u talasima, nekih 4 do 5 dana, objašnjava Dr Gavrilović. Plikovi se razvijaju do poslednjeg stadijuma, tj krusta, koje kad odpadnu, dete više nije zarazno za nekog ko nije imao boginje.

Ukoliko se sumnja da dete ima boginje, potreban je pregled pedijatra ako roditelji nisu sigurni da se radi o varičeli, kaže Dr Gavrilović i dodaje, da je terapija simptomatska, skida se temperatura a ono što je jako bitno je primena gelova za varičelu, koji se mažu više puta u toku dana, kako bi se smanjio svrab, kako se dete ne bi češalo i da ne bi došlo do infekcije promena. Higijena se normalno održava, kupanje je normalno samo što se dete ne briše peškirom, već se uvija u frotir. Ukoliko dođe do nekih komplikacija koje su retke, ali moguće, ponekad je potrebna ozbiljnija pa i antibiotska terapija. U nastavku doktorka navodi, da su komplikacije koje su moguće upala pluća ili čak upala mozga, kao i infekcije kože, ukoliko roditelji neadekvatno primenjuju gelove za varičelu, ili ako se dete češalo pa je došlo do superinfekcija. Ove komplikacije se, međutim ne javljaju često, napominje dr Gavrilović.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu