Veoma visoke temperature obeležile su svima prethodne dane. Toliko je bilo vruće da se događalo i da se vozila zapale na ulici. Vatrogasci su juče u Beogradu spasili roditelje i bebu iz automobila koji je zahvatio požar u UIici Patrijarha Dimitrija u Rakovici.
Automehaničar Nikola Jovanović objašnjava za N1 da je u nekim slučajevima ovakve događaje moguće sprečiti.
„Najbitnije je da u vozilu imamo protivpožarni aparat i da imamo nekakvu mogućnost da skinemo bar jednu klemu sa akumulatora da nemamo više dovod struje. Na primer, ako se desi požar u zadnjem delu vozila od neke instalacije, skinemo klemu i mi smo već dosta stvari rešili i onda još ugasimo sa protipožarnim aparatom i sredili smo“, objašnjava Jovanović.
Kako kaže, druga bitna stvar je da pozovemo vatrogasce da dođu na lice mesta ako požar nije ugašen da ga oni dogase.
Automehaničar Nikola Ilić navodi da je prevencija o požara u automobilu upravo održavanje.
„Treba redovno kontrolisati sistem za dovod goriva i električne instalacije. Uglavnom na visokim temperaturama uzrok ovakvih stvari bude neispravna instalacija za dovod goriva. Uglavnom je to kod benzinskih automobila i naravno električne instalacije“, objašnjava.
Neispravne klime takođe mogu biti uzrok, smatra.
„Postoji određena procena gde mogu da budu neispravne klime i kod dizel motora konkretno problem sa DP filterom gde je velika temperatura i isto može doći do samozapaljenja“, ističe.
Kada dođe do ovakve situacije, najbitnije je da se vozilo odmah zaustavi čim se oseti dim, izađe iz vozila i pokuša da se obezbedi na najbezbolniji mogući način da se požar ne bi proširio, ako je to moguće. Ako je požar već zahvatio veliki deo, ističe, obavezno treba pozvati vatrogasce ili upotrebiti ukoliko imamo PP aparat ukoliko ga imamo.
Jovanović podseća da je redovan servis i kontrola parametara preko dijagnostike jako važan.