Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website KORAK PO KORAK 2: Polazak u prvi razred iz ugla logopeda i psihologa

KORAK PO KORAK 2: Polazak u prvi razred iz ugla logopeda i psihologa

logoped, psiholog, pancevo, jelena kudric, ana markovic, polazak u prvi razred

Šta sve dete treba da zna pre poalska u školu?

Jelena Kudrić - logoped

Iako deca čitanje i pisanje usvajaju po polasku u školu, u predškolskom periodu se razvijaju neke veštine koje utiču na taj proces:

- Slušna percepcija (“čuti” glas i znati pokazati slovo)

- Vizuelna percepcija ( “prepoznati” slovo i imenovati glas)

- Vizuelna i slušno-govorna memorija

- Sukcesivne funkcije (praćenje sleda u vremenu i prostoru)

- Vizuelno-motorna i slušno – motorna koordinacija

- Prostorna orijentacija

- Grafomotorika

- Jezička kompetencija

Dete treba da čisto izgovara sve glasove, jer u protivnom ako dete u toku komunikacije u svom govoru zamenjuje, izostavlja ili pogrešno izgovara pojedine glasove maternjeg jezika tada dete može pogrešno da čita i piše reči – kako izgovara tako i napiše reč pogrešno.

Što se tiče daljnje pripreme za školu, dete treba da ima dobro razvijenu glasovnu i slogovnu analizu i sintezu, što znači da kada postavimo detetu da spoji glasove/slova „K“ „U“ „Ć“ „A“ u reč – treba spojiti i znati da je to reč „KUĆA“, ili pitati dete kako bi napisalo reč „PAS“, gde dete tada treba da raščlani reč na glasove.

Poželjno bi bilo dobro znati spojiti i raščlaniti reč koja u sebi ima suglasničku grupu npr. „STO“, „VRATA“, „PRST“.

Ako dete nema razvijen fonematski sluh (ima poteškoće zahvatanja glasova unutar reči), te još ima i jezičku slabost (agramatičan govor, siromašniji vokabular), tada je zasigurno da će imati poteškoća sa glasovnom i slogovnom analizom i sintezom, što može dovesti do poteškoća sa veštinama čitanja i pisanja.

Treba proceniti kako dete drži olovku i da li je grafomotorno spremno za školu. To uključuje precrtavanje zadanih likova, pravilan sled povlačenja linije.

Kod deteta je potrebna i određena intelektualna razvijenost, gde se podrazumijeva određeni nivo razvijenosti svih psihičkih funkcija percepcije, pamćenja, mišljenja i opšte inteligencije. Osim navedenih komponenata intelektualne razvijenosti, vrlo je važno da dete poseduje pažnju koja kod malog učenika početnika varira od deset do petnaest minuta na jednom predmetu.Ta pažnja je uveliko rezultat vežbe u predškolsko doba i preduslov za praćenje nastave i učestvovanje u njoj.

Vrlo je važno da dete poznaje svoju okolinu kako bi pojmovi o njoj bili tačniji i jasniji. Deca koja neposredno pred školu poznaju prostorne i vremenske odnose, zatim pojmove koji omogućuju upoređivanje kvantiteta kao i poznavanje brojeva, brže i lakše savladavaju početnu nastavu.

viber slika 2023 04 02 20 38 07 111

Kako se pripremiti za polazak u prvi razred?

Ana Marković - psiholog

Polazak u prvi razred predstavlja značajan događaj kako za dete tako i za celu porodicu. Iako se novije generacije lakše prilagođavaju jer predškolski program kroz obilje informacija značajno doprinosi boljoj socijalizaciji, ovaj dogadjaj je često veći stres za roditelje nego za dete.

Da bi adaptacija protekla bez poteškoća, neophodno je adekvatno pripremiti dete tako što ćete otvoreno i iskreno razgovarati o tome šta ga u školi očekuje. Recite mu da će u školi učiti ali i da će se igrati i družiti. Veoma je važno da ga ne zaplašite školom ali nemojte ni preterivati u idealizovanju. Umesto toga, pružite detetu realnu sliku onog što ga čeka.

Prošetajte sa detetom do škole, ispričajte mu neku zanimljivu priču o školi, po kome je škola dobila ime, ko ide u školu od dece koju poznaje. Jako je važno da prvi susret sa školom bude prijatno iskustvo. Objasnite mu da će tu raditi nešto što mu je već poznato, odgovaraće na pitanja, rešavaće zadatke, crtaće i da je u redu iako ne bude znalo odgovor na neko pitanje.

Predškolac ne mora da zna da čita i piše ili da računa ali ako dete samo pokaže interesovanje da se bavi ovakvim aktivnostima, izađite mu u susret. Umesto toga, mnogo je važnije da podstičete samostalnost deteta u obavljanju uobičajenih svakodnevnih aktivnosti kao što su higijenske navike, oblačenje, vezivanje pertli, briga o svojim stvarima...

Takođe je poželjno da od početka školovanja dete ima svoj radni prostor, sobu ili kutak u kom nema buke. Kako bi pomogli detetu u sticanju radnih navika, poželjno je da roditelj u prvim mesecima školovanja bude pored deteta i razvije mu naviku da završi domaće zadatke i pregleda šta je uradio.

Sasvim je jasno da roditeljima nije svejedno kad dete polazi u školu ali pokušajte da svoj strah ne prenosite na dete već što realnije objasnite detetu šta ga očekuje od 1. septembra.

Dragi roditelji, ukoliko i dalje imate dileme, nedoumice ili vam je potreban savet logopeda ili psihologa, kontaktirajte Edukativno-logopedski centar „Korak po Korak 2“ +381614400-588, Braće Jovanovića 76, Pančevo

Trenutno: Se čita...