Za Međunarodni dan maternjeg jezika Unesko je proglasio 21. februar. Tog dana na prigodan način slave se jezici sveta, tačnije: ljubav prema maternjem jeziku, ali i jezičke različitosti, koje podrazumevaju i kulturne, kako bi se podstakla višejezičnost, kao deo opšteg i ličnog kulturnog blaga. Jer, kao što je primetio slavni argentinski pisac Horhe Luis Borhes: „jezik nije vezan samo za intelekt, nego i za nešto mnogo važnije – za osećanja”.
Međunarodni dan jezika proglašen je 1999. godine. Dvadeset prvi februar izabran je kako bi se očuvalo sećanje na taj dan 1952. godine, kada su u Daki stradali studenti, koji su protestovali jer njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.
- U čast prazniku maternjih jezika, Novinsko izdavačka ustanova ,Makedonski informativni i izdavački centar vas poziva da drugu godinu za redom učestvujete u akciji kluba čitaoca naše ustanove “Ponesi svoju knjigu/časopis u šetnju”. Dana 21. februara u periodu od 10 do 14 časova u centru Beograda, Novog Sada, Plandišta i Pančeva, na gradskom trgu i na više lokacija po centru grada, naši aktivisti će prolaznicima i svim prisutnim i zainteresovanim građanima besplatno deliti naša izdanja – časopise i knjige na makedonskom jeziku. Ko nije stekao naviku da čita knjige, ostaje uskraćen za divna iskustva i osiromašen duhom, čitanje i strani jezici nisu samo predmet istraživanja naučnika i specijalista, već i srce društvenog, ekonomskog i kulturnog života. U skladu sa tim, i Unesko promoviše geslo: „Usvoji neki jezik”, mi pozivamo sve naše građane da ove godine to bude makedonski jezik. Mi u Novinsko izdavačkoj ustanovi ,Makedonski informativni i izdavački centar se uvek trudimo da ostvarimo proaktivan pristup, ulaganjem u znanje gradimo bolju budućnost za sve nas kao društvo, jer će mogućnosti koje ljudi dobiju ostati nešto što će na duge staze obeležiti ovu akciju, navodi se u saopštenju NIU MIIC.
Svi zainteresovani koji im se povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika obrate u periodu od 13. do 21. februara na mejl
Jezici su moćno sredstvo za očuvanje i razvitak celokupne svetske kulture. Svaki vid solidarnosti koji vodi ka razumevanju nekog drugog jezika na značajan način doprinosi očuvanju svetske baštine. U Srbiji živi više od trideset etničkih zajednica, koje govore različitim jezicima. Manjinski jezici, pa i naš makedonski koriste se u obrazovanju, medijima, pred sudovima, u administraciji, u ekonomskom, društvenom i kulturnom životu i u prekograničnoj saradnji, te ove godine ova akcija predstavlja skroman doprinos Novinsko izdavačke ustanove ,Makedonski informativni i izdavački centar, obečežavanju i promociji ovog značajnog dana.