Buduće mame psihofizičku pripremu za porođaj mogu zakazati lično u Službi za zdravstvenu zaštitu žena ili telefonom na 013/309-215.
Glavna sestra Službe za zdravstvenu zaštitu žena, Miljana Živković, održala je budućim mamama čas psihofizičke pripreme za porođaj. Pričala im je o fazama porođaja, porođajnim dobima, vežbama disanja i koje su dozvonjene aktivnosti u toku trudnoće. Pokazala im je vežbe koje su po programu, za koje trudnica mora imati odobrenje svog izabranog ginekologa, da li sme da radi. One trudnice koje su na terapiji za održavanje trudnoće mogu dolaziti na konsultacije, vežbe disanja, ali bez vežbi istezanja.
Psihofizička priprema trudnica je osposobljavanje trudnice za uspešan i bezbedan porođaj. Fizička kondicija trudnice treba da se stekne i održi. Vežbe su naročito usmerene na trbušne, međurebarne i mišiće karličnog dna. Kondicione vežbe se sinhronizuju sa vežbama disanja koje istovremeno opuštaju, poboljšavaju plućni kapacitet i omogućavaju dobru oksigenaciju ploda. Uče se i usvajaju se tipovi disanja prema fazama porođaja.Osim sticanja kondicije i jačanja mišića, ove pripreme su značajne jer se na njima čuje niz dragocenih saveta i dobijaju informacije o tome šta se događa u telu trudnice od začeća, kao i šta da očekuje u porodilištu.
Pripremajući se za porođaj, buduća mama saznaje sve o tome kako njeno telo učestvuje u tom činu, koliko je važno i potrebno da joj u prvoj porođajnoj fazi mišići budu relaksirani i zašto. Kako da u drugoj porođajnoj fazi može da svesno upravlja svojim mišićima i aktivno pomaže i učestvuje u porođaju. Stičući takva znanja, koja tokom prishofizičkih priprema usvoji ponavljanjem, buduća mama na porođaju je osposobljena da sa lakoćom prati u kojoj je fazi porođaja i šta je potrebno da uradi. Tako da, umesto da na porođaj kreće u strahu, jer je to novo i nepoznato iskustvo, trudnica u porodilište kreće opuštena i spremna na saradnju sa akušerom.