Lider pokreta Kreni – Promeni Savo Manojlović napisao je u autorskom tekstu da je vlast u nokdaunu i da nema odgovor na studentsku pobunu, pa zato nudi izbore, kao i da onaj ko zatraži te izbore – taj izdaje studente, izdaje pravdu, izdaje Srbiju.
Istakao je da je pobuna studenta događaj bez presedana u poslednje 24 godine.
„Četrdeset fakulteta na četiri univerziteta blokirano je u znak protesta. Studenti traže pravdu, odgovornost i prekid korupcije, a njihovi zahtevi su jasni, konkretni i usmereni protiv korumpiranog sistema koji je urušio institucije“, naglasio je Manojlović.
Objasnio je da ova vlast ne zna kako da odgovori na pokret koji dolazi izvan opozicionih partija, izvan medijskih špekulacija i političkih kalkulacija.
„Pobuna studenata je autentična i imuna na propagandu, zastrašivanje i medijske manipulacije. Zato je režim u panici – jedini izlaz vidi u preusmeravanju pažnje na opoziciju i izazivanju još jednih izbora“, podvukao je Manojlović.
Međutim, lider Kreni – Promeni je naglasio da izbori nisu odgovor na ovu krizu, već da oni predstavljaju bekstvo.
„Studentski zahtevi se ne rešavaju na izborima. Možemo li na izborima rešiti pitanje da li je dozvoljeno da nabildovane glavonje prebijaju mirne studente? Možemo li glasovima rešiti pitanje ko je odgovoran za korupciju od 65 miliona evra, koja je direktno doprinela smrti 15 ljudi u Novom Sadu? Možemo li na biralištima odlučivati da li je prihvatljivo da vlast hapsi građane zato što na društvenim mrežama dele pozive na proteste“, zapitao je Manojlović.
Dodao je da su izbori bili pre godinu dana i da je ova vlast dobila mandat da upravlja – ne da beži od odgovornosti. „Ako je ovo kriza sistema, onda je kriza za koju vlast mora da ponudi institucionalno rešenje“, podvukao je Manojlović.
Rekao je i da izbori za Vučića nisu samo izlaz iz ove situacije, već da predstavljaju i štit i oružje.
„Izbori bi preusmerili fokus sa studentskih zahteva i korupcije na procente, brojeve i političke igre. Oni bi ugušili energiju građanske pobune, omogućivši režimu da se konsoliduje dok bi opozicija time pomogla režimu da izađe iz igre koju gubi. Ko god iz opozicije sada zatraži izbore direktno pomaže režimu. Taj radi u Vučićevu korist, jer mu omogućava bekstvo iz situacije u kojoj nema odgovor“, istakao je Manojlović u autorskom tekstu.
Smatra i da opozicija sada mora da bude saveznik pobune, a ne njen saboter.
„Mora da jača unutrašnju strukturu, povezuje ljude i gradi sistem odbrane za trenutak kada dođe vreme za stvarnu promenu. To znači npr. pripremu 40.000 kontrolora koji će suzbiti izbornu krađu. Ali sada je svakom opozicionom aktivisti mesto da rame uz rame sa studentima, advokatima, poljoprivrednicima i prosvetarima na terenu bije bitku za ispunjenje elementarnih sloboda“, podvukao je Manojlović.
Napisao je da su izbori neizbežni, ali da oni dolaze posle pobede, ne pre nje.
„Pobeda režima na izborima u ovom trenutku bila bi poraz svih građana. Zato opozicija ne sme da padne na ovu zamku“, podvukao je Manojlović.
Istakao je da studentska pobuna miriše na pobedu, da studentska pobuna danas izgleda kao poraz ovog režima.
„Odlična organizacija, jasni zahtevi i komunikacija koja objedinjuje, a ne razjedinjuje, pokazuju da Srbija ima nadu. Svaki poraz ovog režima je pobeda Srbije. Zato, ko zatraži izbore – taj izdaje studente, izdaje pravdu, izdaje Srbiju. Studenti nisu sami, a građanska pobuna je jača od bilo koje političke igre. Pobeda je na dohvat ruke – ne menjajte igru koja pobeđuje! Ne menjajte igrače koji dobijaju“, zaključio je Manojlović u autorskom tekstu.
Dodaj komentar