Postupak pred Međunarodnim arbitražnim tribunalom u Vašingtonu, po tužbi Miškovićevog preduzeća Mera Invest, koštao je Srbiju 32,7 miliona evra.
Međunarodna arbitražna presuda kojom je Srbija kažnjena u sporu sa Miroslavom Miškovićem otkriva da je takvom ishodu doprineo predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je na krilima javnog optuživanja i hapšenja ovog biznismena stekao popularnost i učvrstio ličnu vlast, piše Radar.
Vučić, 12 godina od hapšenja Miškovića, usred krize njegove vlasti pre svega zbog protesta studenata, ponovo najavljuje, kako je rekao, "najžešću borbu protiv korupcije".
Presuda, u koju je Radar imao uvid, otkriva da je njegovo učvršćivanje vlasti na navodnoj borbi protiv korupcije u slučaju progona Miškovića bilo zasnovano na nezakonitom uticaju na pravosuđe, propagandi u medijima i kršenju osnovnih ljudskih prava, što je državu Srbiju na kraju koštalo više od 32,7 miliona evra.
"Tribunal zaključuje da postoje dokazi koji ukazuju na postojanje nedozvoljenog uticaja koji je država vršila prema pravosuđu", navodi se u presudi.
U presudi, ne samo da se konstatuje uticaj Vučića na pravosuđe kroz javne izjave, već i da je vlast u Srbiji ignorisala upozorenja institucija Evropske unije kojoj navodno hoće da se pridruži. Ignorisali su kritike i upozorenja Evropskog parlamenta, Evropske komisije i Radne grupe za Srbiju, koja su počela da stižu i pre pokretanja istrage protiv Miškovića decembra 2012.
Navodi se da su ignorisani i navodi srpskih nezavisnih institucija, Saveta za borbu protiv korupcije i predsednice Udruženja sudija Srbije. Takođe se konstatuje i da su srpski sudovi, Ustavni i Apelacioni, utvrdili da su niži sudovi nezakonito postupali protiv Miškovića.
Međunarodnu arbitražu pokrenulo je kiparsko preduzeće Mera Investment Fund Limited protiv države Srbije 28. septembra 2016. Ovo je samo jedno od preduzeća čija je imovina bila blokirana u postupku koji je protiv Miroslava Miškovića i njegovog sina Marka vođen u Srbiji. Tada su bile blokirane i akcije Hemslejd trejd limiteda, još jednog kiparskog preduzeća čiji je vlasnik Miroslav Mišković i koje je imalo kontrolni paket akcija u srpskoj Delti i brojnim drugim preduzećima ovog biznismena.
U zaključku presude određene su sume koje je država Srbija dužna da isplati. Kada se sve saberu, iznose preko 32,7 miliona evra.
U presudi se između ostalog navodi: "Tvrdnje tužioca da je novoizabrana Vlada Srbije, a posebno Vučić kao novi ministar odbrane i prvi potpredsednik Vlade zadužen za borbu protiv kriminala i korupcije, započela progon protiv g. Miroslava Miškovića se zasniva na brojnim transkriptima iz medija, video-prezentacijama i na pres klipingu. Tužilac je predstavio pres kliping koji je prikupila agencija Ninamedia i navodi da je od kraja 2012. do kraja 2013. godine objavljeno preko 15.000 članaka o g. Miroslavu Miškoviću u raznim medijima."
U presudi se citiraju navodi spornih tekstova prorežimskih tabloida, kao i brojne izjave Vučića tim medijima u kojima verbalno napada Miškovića.
"Prema sažetom prikazu tih članaka Miroslav Mišković je optužen za rušenje ustavnog poretka, pretnje ubistvom upućene premijeru, rušenje Vlade, finansijske zloupotrebe, korupciju, podmićivanje političara i ministara u Vladi Srbije i predsednika susedne države, povezanost sa trgovinom drogom u Srbiji i mnoge druge nezakonitosti. Tužilac napominje da uprkos svim ovim teškim optužbama ni g. Mišković ni njegov sin nisu nikada saslušani od strane policije, tužilaštva ili drugih vlasti, niti optuženi za ta krivična dela izuzev optužnice za zloupotrebu položaja i utaju poreza u vezi sa transakcijama Preduzeća za puteve Niš", navodi se u presudi.
Zatim se konstatuje: "Tribunal prihvata da su komentari zvaničnika iz Vlade Srbije u medijima u pogledu krivične istrage, kao i pritvora gospode Mišković, imali negativan uticaj na percepciju klijenata društva Mera Invest. Te su kao posledica bili štetni po poslovanje tog društva".
"Određene izjave koji su davali zvaničnici Vlade Srbije davale su sudstvu uvid u ishod slučaja koji bi najviše zadovoljio takve važne ličnosti koje su bile na položaju zamenika premijera i kasnije premijera i predsednika, javnog tužioca i ministra pravde. Uz veoma javne izjave koje su davali predstavnici vlasti u pogledu krivične istrage, sumnjivo uklanjanje sudije Vučinića i protivpravni zahtev Višeg suda u Beogradu za izdavanje autentičnog tumačenja su nepovoljno uticali na tužilačku, sudsku pravičnost", navodi se u presudi.
Velika pažnja u ovoj međunarodnoj presudi je posvećena kritikama i primedbama Evropskog parlamenta, Evropske komisije, Radne grupe za Srbiju i srpskih nezavisnih institucija,
Saveta za borbu protiv korupcije i Udruženja sudija Srbije.
Taj niz primedaba i kritika se sublimira u konstataciji da "neprikladno mešanje političke vlasti u Srbiji u sudske i tužilačke postupke predstavlja kršenje principa podele vlasti i zaštite pravosuđa od političke grane vlasti", prenosi Radar.
Dodaj komentar